tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Karty do stymulacji wzroku dla niemowląt do wydruku – część 1 – abstrakcja

Post 72 of 363

Kontrastowe karty stymulujące wzrok noworodka możesz wykonać samemu, albo wydrukować propozycje, które znajdziesz poniżej. Poznajmy na początek kilka reguł.

Jeśli chcesz szybko dokonać zakupu, to zapoznaj się z ofertą kart,do stymulacji wzroku dla niemowląt i starszych dzieciJeśli jednak zależy Ci na przyszłości i rozwoju Twojego dziecka, chcesz skutecznie realizować zamierzony cel, to spełnię Twoje oczekiwania i już wkrótce uświadomisz sobie, jak cennego odkrycia właśnie dokonałeś.

Kontrastowe, a więc dwu-, a nie trójkolorowe

Na pierwszym poziomie funkcjonalnym rozwoju mózgu, czyli w okresie bezpośrednio po urodzeniu, dziecko widzi tylko światło lub jego brak.

To nie prawda, że obraz, który dostrzega jest rozmazany.

Dziecko widzi cień matki przesuwający się na tle rozświetlonego okna.

Dlatego karty powinny być kontrastowe.

Najlepszy kontrast daje czerń i biel. Inne kolory – nie tylko czerwień – dołożymy, kiedy wzrok dziecka się rozwinie i będzie na poziomie drugim.

Kształty – tylko nie dziecięce ilustracje

Możesz zapełnić kartkę liniami pionowymi, poziomymi, kratą, albo kółkami, czy też figurami geometrycznymi.

Nie wolno stosować wzorów geometrycznych, które wydają się poruszać.

     

Dziecko mające kilka tygodni nie ma ustalonych preferencji w zakresie stylu grafiki, ale nierzeczywiste obrazy mogą wprowadzać je w błąd.

W okresie wczesnego dzieciństwa rozdzielenie pola wizualnego od pola sensu jest niemożliwe.

Szczególna cecha ludzkiego spostrzegania, powstająca we wczesnym dzieciństwie, polega na tzw. rzeczywistym spostrzeganiu.

W niemowlęctwie i wcześniejszym dzieciństwie powinno się stosować tylko obrazy realistyczne.

Dopiero w wieku około 3 lat, uproszczone lub karykaturalne rysunki będą niosły sens, jaki został im nadany.

 

Rozpatrując użyteczności informacji lepiej unikać obrazów karykaturalnych i dostarczać dziecku rzetelnej wiedzy o świecie, zarówno teraz, kiedy jest noworodkiem, jak również w późniejszym wieku.

Dlatego wybieraj dla dziecka książki, w których ilustracje są najbardziej realne, jak w albumach.

 

Wielkość

Ilustracja powinna być duża.

Może być wydrukowana na papierze formatu A4.

Jeśli zrobisz karty kwadratowe, wtedy możesz je obracać, za każdym razem prezentując dziecku jeden z czterech wariantów ilustracji. Będzie miało to sens tylko w przypadku ilustracji abstrakcyjnych: linii, szachownicy czy łuku.

Kwadratowy kształt przydaje się też przy prezentacji – karty są tej samej wielkości i można je wyjmować jedna po drugiej, trzymając większy plik w rękach.

Można to osiągnąć dwoma sposobami:

  1. wydrukuj czarno-białe ilustracje na papierze w formacie A4, a następnie przytnij ilustracje do kwadratowego kształtu 21×21 cm.
  2. wydrukuj kontrastowe ilustracje na kartkach A4, a następnie naklej je na karty o formacie 30×30 cm. Aby je zamówić napisz do nas używając formularza kontaktowego.

Szybkość

Szybkość prezentacji jest kluczowa. Kiedy zaczynasz zabawy z kartami, dziecko powinno mieć szansę skupić na kartach wzrok. Z upływem dni musisz zmienić tempo, jeśli zależy ci na zachowaniu naturalnych zdolności, z którymi rodzi się każde małe dziecko.

Żeby nie popełnić błędów, spotkajmy się na  szkoleniu dla rodziców „Rozwój w pierwszym roku życia dziecka”, na którym dowiesz się, jak prawidłowo wspierać maleństwo przez pierwszy rok życia, nie tylko w zakresie rozwoju wzroku, ale przede wszystkim słuchu, mowy, dotyku oraz sprawności ruchowej i manualnej.

Tymczasem wielu rodziców nieświadomie zaniedbuje rozwój ruchowy i manualny, co przekłada się w późniejszym wieku na różne dysfunkcje rozwojowe, na przykład dysleksję. Dlatego musisz dowiedzieć się, jak zacząć wspierać dziecko w osiągnięciu właściwych umiejętności dla wszystkich sześciu sprawności, a nie tylko dla wzroku.

Skoro jednak nie spotkamy się na zajęciach Uniwersytetu Rodziców, to nie będę mogła Ci pokazać, jak rodzice są oszukiwani przez producentów czarno-białych czy kontrastowych kart do stymulacji wzroku niemowląt.

Kupując zestaw kart lub samodzielnie je robiąc, spróbuj jeszcze nie myśleć, na ile sposobów możesz wykorzystać zdobytą na szkoleniu wiedzę. I czasami może Ci się wydawać, że przyjście na moje szkolenie jest niełatwe, ale nie myśl o tym przy okazji, jak bardzo skutecznie możesz zacząć uczyć i rozwijać swoje dziecko, ile możesz więcej zrobić i ile więcej satysfakcji mieć ze swojej pracy.

Karty do wydruku

Na początek kilka abstrakcyjnych kart. Wydrukuj je na kartkach A4, a następnie przytnij zgodnie z zaznaczoną linią, aby nadać kwadratowy kształt.

Te kontrastowe obrazy pomogą stymulować wzrok na pierwszym poziomie funkcjonalnym mózgu.

Pamiętaj, że w pierwszym roku życia dziecka powinny rozwinąć się aż cztery poziomy funkcjonalne.

Dlatego nie jest prawdą, że powinieneś stymulować rozwój wzroku przy użyciu czarno-białych kart aż 9 miesięcy.

Nie jest też prawdą, że powinieneś używać kontrastowych kart przez pół roku.

Nie należy czekać, aż maluch skończy 3 miesiące, jak twierdzą autorzy książeczek.

Wielu rodziców, którzy podejmowali samodzielne próby stymulacji wzroku mówiło, że wydawało się to na bardzo łatwe, jednak popełniali nieświadomie wiele błędów. Nie wiedzieli jak długo pokazywać jedną kartę i jak często do niej wracać. Nie rozpoznali, że niemowlę już dawno rozwinęło wzrok na tym pierwszym poziomie i powinni zmienić rodzaj kart, aby stymulować kolejne umiejętności. Dopiero szkolenie „Rozwój w pierwszym roku życia przygotowało ich właściwie. Jedna z klientek przyrównała nawet zajęcia Uniwersytetu Rodziców do nauki jogi: „Trzeba się tego nauczyć od mistrza. Z Internetu się nie da.”

Ale zanim się spotkamy, wydrukuj poniższe karty w formacie A4. Tym razem ich nie przycinaj.

 

Czy już do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele pożytecznej i łatwej do zastosowania wiedzy omawia to szkolenie.

Zajęcia prowadzi dr Aneta Czerska – autorka metody wszechstronnego rozwoju „Cudowne Dziecko”. Aby umówić się na spotkanie napisz: instytut@cudownedziecko.pl lub zadzwoń: 501 184 420. Zapisz się na szkolenie już teraz. Liczba miejsc jest ograniczona. W ten sposób zapoczątkujesz sukces swojego dziecka, przyczyniając się do jego prawidłowego rozwoju.

 

Czarno-białe plansze nie muszą być abstrakcyjne, choć mogą. Karty dla niemowląt mogą przekazywać dziecku wiedzę, a ich prezentacja może być  okazją do stymulacji wzroku i mowy. Po więcej informacji oraz więcej kontrastowych kart do stymulacji wzroku dla noworodka do druku zapraszam do kolejnego wpisu na blogu.

 

This article was written by dr Aneta Czerska

Menu