tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Kontrastowe karty do drukowania – część 2 – rozwój wzroku, słuchu, mowy i intelektu od urodzenia, a może to matematyka dla niemowląt

Post 71 of 363

Dla noworodków rodzice kupują czarno-białe karty głównie z myślą o rozwoju wzroku. Tymczasem prezentacja kontrastowych kart może być także okazją do stymulacji słuchu i mowy – musisz tylko mówić: głośno i wyraźnie, jak aktor na scenie. Jeśli jeszcze odpowiednio dobierzesz obrazy i informacje, możesz pomnożyć inteligencję swojego maleństwa.

Gotowe karty możesz kupić, gdyż są w naszej ofercie, ale także możesz je samodzielnie wykonać lub nawet skorzystać z zamieszczonych poniżej ilustracji, aby je wydrukować na papierze formatu A4.

Nie tylko wielkość ma znaczenie, ale również kształt obiektu.

Zazwyczaj karty przedstawiają geometryczne wzory, albo zabawne, dziecięce rysunki. I tu pojawia się pierwszy kłopot. Dziecko mające kilka tygodni nie ma ustalonych preferencji w zakresie stylu grafiki, ale …

Jakie obrazy pokazywać noworodkowi?

Szczególna cecha ludzkiego spostrzegania, powstająca we wczesnym dzieciństwie, polega na tzw. rzeczywistym spostrzeganiu. 

Jeśli prezentujesz obiekt na karcie i jednocześnie dostarczasz nazwy, dziecko przyjmuje to za fakt. Do osiągnięcia tak zwanego „wieku zabawowego”, co odbywa się zazwyczaj około 3 roku życia, maluch nie rozumie karykatur, ani prześmiewczego charakteru ilustracji.

Dopiero w wieku około 3 lat, uproszczone lub karykaturalne rysunki będą niosły sens, jaki został im nadany.

Dlatego nierzeczywiste obrazy wprowadzają dziecko w błąd.

Ilustratorzy dla dzieci rysują niechlujnie. W książeczkach dla dzieci kaczka wygląda jak gęś, a gęś jak kaczka. Nawet królik przypomina kaczkę. A może powinnam powiedzieć, że kaczka przypomina królika…

TAK  NIE  WOLNO !!!

Czy wiesz, że kaczka zazwyczaj jest mniejsza od gęsi, ale niektóre gatunki gęsi są mniejsze od niektórych gatunków kaczek. Wielkość nie jest więc wyróżnikiem. Te zwierzęta mają po prostu unikalny kształt. Podobnie jest z królikiem i zającem. Pokaż dziecku prawidłowe obrazy, a nigdy mu się to nie będzie mylić. Dostarczaj  prawdziwej wiedzy.

Powyższa ilustracja przedstawia cztery przykładowe karty z zestawów „Bity inteligencji dla najmłodszych”. Część 1 zawiera sylwetki i tropy zwierząt domowych, wraz z kartami z wyrazami. Cześć 2 zawiera sylwetki i tropy zwierząt dzikich. Znajdziesz je w naszej ofercie.

Karty do rozwoju wzroku dla noworodków mogą zawierać piękne, nierzeczywiste, abstrakcyjne ilustracje. Najczęściej jednak nie dają one okazji do stymulacji słuchu i mowy. Co bowiem ma powiedzieć rodzic, kiedy prezentuje poniższe ilustracje?

 

Są jednak sposoby, aby prezentować obiekty geometryczne i jednocześnie dostarczać maluszkowi ważnych informacji.

Do wydruku

  

Taką szansę daje nam królowa nauk – matematyka.

Stymuluj nie tylko wzrok, ale także słuch i mowę

Prezentując noworodkowi figury geometryczne, możemy wymawiać ich nazwy: trójkąt, kwadrat, pięciokąt, sześciokąt, siedmiokąt, ośmiokąt. Wszystkie powyższe figury geometryczne są foremne, więc możesz wypowiedzieć pełną, poprawną nazwę: trójkąt równoboczny, kwadrat, pięciokąt foremny, sześciokąt foremny, siedmiokąt foremny, ośmiokąt foremny.

To niewiele, ale zawsze coś. Dzięki temu niewielkiemu zabiegowi niemowlę pozna kilka podstawowych figur geometrycznych. A ty jako rodzic masz okazję stymulować słuch dziecka.

A co zrobić przy drugiej prezentacji? Powinniśmy dostarczyć dziecku nową, ciekawą informację, zamiast go zanudzać informacjami, które już mu raz przekazaliśmy.

Maluszki, choć wydaja się bardzo nieporadne, mają nieporadne, ma niezwykle plastyczny mózg oraz wiele naturalnych wrodzonych zdolności.

Po co mózg jest plastyczny?

Noworodek wydaje nam się bezbronny i zupełnie nieprzygotowany do życia. Inne ssaki potrzebują dnia, a czasem kilku godzin, aby ich potomstwo zaczęło chodzić, podczas gdy człowiek potrzebuje na to roku.

To nie przekleństwo, ale błogosławieństwo.

Mózg noworodka jest z jednej strony niedojrzały, ale z drugiej bardzo plastyczny – gotowy nauczyć się nawet tych umiejętności, do których nie zdążył się przystosować w drodze ewolucji, a które wynikają z naszej kultury i cywilizacji.

Na przykład mózg nie jest ewolucyjnie przygotowany do czytania. Nie ma komórek nerwowych, które odpowiadają za czytanie. Tymczasem może do tego celu wykorzystać inne, wolne neurony. Dziecko może się tego nauczyć, bo jego mózg jest niezwykle plastyczny.

Dr Aneta Czerska opracowała nowoczesną metodę o sprawdzonych rezultatach (przebadaną naukowo w trakcie 10 lat badań), idealną dla rozwoju dzieci od urodzenia.

Nie zanudzaj! Druga prezentacja powinna być inna

Kiedy będziesz prezentować figury geometryczne po raz drugi, wymyśl jakiś fakt, na przykład ile wierzchołków ma dana figura.

Prezentując trójkąt powiedz: „Trójkąt ma trzy wierzchołki”, a pokazując kwadrat powiedz: „Kwadrat ma cztery wierzchołki” itd.

Za trzecim razem opowiedz swojemu maleństwu o bokach, czyli: „Trójkąt ma trzy boki, kwadrat ma cztery boki, pięciokąt ma pięć boków…”

Możesz też być jeszcze bardziej precyzyjny: „Trójkąt równoboczny ma trzy boki jednakowej długości. Kwadrat ma cztery boki równej długości. Pięciokąt foremny ma pięć boków równej długości….”

Za czwartym razem kolej na kąty! „Trójkąt ma trzy kąty…” albo „Trójkąt równoboczny ma trzy jednakowe kąty…”

Za piątym razem możesz powiedzieć dziecku jakiej miary są to kąty. „Każdy kąt wewnętrzny trójkąta równobocznego  równy jest 60 stopni. Każdy kąt wewnętrzny kwadratu równy jest 90 stopni. Każdy kąt wewnętrzny pięciokąta foremnego równy jest 108 stopni. Każdy kąt wewnętrzny sześciokąta foremnego równy jest 120 stopni. Każdy kąt wewnętrzny siedmiokąta foremnego równy jest około 128 i pół stopnia. Każdy kąt wewnętrzny ośmiokąta foremnego równy jest 135 stopni.”

Tym razem informacja jest na tyle trudna do zapamiętania dla ciebie, że warto napisać ją sobie na tyle każdej karty. Możesz więc na tyle trójkąta równobocznego napisać następujące punkty:

 1. Trójkąt ma trzy wierzchołki.
 2. Trójkąt równoboczny ma trzy boki jednakowej długości.
 3. Trójkąt równoboczny ma trzy jednakowe kąty.
 4. Każdy kąt wewnętrzny trójkąta równobocznego  równy jest 60 stopni.

Czy masz ochotę dalej bawić się figurami? Większość powiedziałaby, że to zdecydowanie wystarczy, ale to nasza granica, a nie dziecka. Jeśli pokazałeś już noworodkowi zestaw kart pięć razy, za każdym razem dostarczając innej informacji, to wiesz, że maluch słucha cię z zaciekawieniem.

Po co mówić do noworodka językiem matematycznym?

Zróbmy dygresję, abym mogła przekonać niedowiarków. Dzięki międzynarodowym badaniom PISA, ustalono, że Hongkong i Singapur są krajami w których młodzież lubi i umie matematykę, podczas kraje arabskie wypadają słabo. Okazało się, że w tych krajach rodzice inaczej mówią do swoich małych dzieci. W krajach daleko-azjatyckich używają języka matematycznego, podczas gdy w krajach arabskich nie.

To co dziś robisz dla swojego maleństwa ma znaczenie. Obawiam się tylko, że przekonasz się o tym dopiero za kilka lat, a wtedy może być już za późno.

Jeśli więc powiedzenie lub przeczytanie kolejnego zdania nic cię nie kosztuje, to zrób to.

Matematyka dla niemowląt – ciąg dalszy

Jeśli wierzysz, że twój maluszek ma nieograniczony potencjał, to przy kolejnej prezentacji powiedz maleństwu ile przekątnych ma każda figura.

Trójkąt nie ma ich wcale. Kwadrat ma tylko dwie, pięciokąt ma ich 5, sześciokąt ma 9, siedmiokąt ma 14, a ośmiokąt ma ich 20.

Co jeszcze możesz powiedzieć na temat figur?

 1. Suma miar kątów w dowolnym trójkącie jest równa 180°.
 2. Suma miar kątów w dowolnym czworokącie jest równa 360°.
 3. Suma miar kątów w dowolnym pięciokącie jest równa 540°.
 4. Suma miar kątów w dowolnym sześciokącie jest równa 720°.
 5. Suma miar kątów w dowolnym siedmiokącie wynosi 900°.
 6. Suma miar kątów w dowolnym ośmiokącie jest równa 1080°.

Ciekawostki matematyczne

Jeśli już poczułeś, jak świetna może to być zabawa, to czas na ciekawostki:

 1. Trójkąty równoboczne stanowią ściany trzech brył foremnych: czworościanu foremnego, ośmiościanu foremnego i dwudziestościanu foremnego. Wiele znaków ostrzegawczych ma kształt trójkąta równobocznego.
 2. Kwadraty stanowią ściany sześcianu – bryły foremnej. Znaki drogowe informacyjne mają kształt kwadratowy.
 3. Pięciokąty foremne stanowią ściany dwunastościanu foremnego.
 4. Z sześciokątów foremnych nie można zbudować żadnej bryły foremnej, ale można je znaleźć w piłce nożnej.
 5. Brytyjskie monety o nominałach 20 pensów i 50 pensów mają kształt siedmiokąta foremnego.
 6. Znak drogowy STOP jest ośmiokątem foremnym.

Podsumujmy

Wydrukuj wielokąty foremne na kartkach A4, każdy na innej. Na odwrocie wypisz zdania, które przeczytasz niemowlęciu, kiedy będziesz pokazywać mu karty.

Czarno-biały obraz będzie stymulować wzrok, a ty mówiąc do niego będziesz stymulować słuch, a dzięki temu także mowę.

Dzięki temu, że zdania będą prawdziwe, a ty będziesz używać pojęć matematycznych i liczb, stworzysz dziecku lepsze warunki pod późniejszą naukę matematyki.

Każde małe dziecko rodzi się ze zdolnościami matematycznymi, które nierozwijane zanikają. Aby dowiedzieć się, jak je ocalić, spotkajmy się na szkoleniu dla rodziców „Matematyka dla rozwoju„. Ucz dziecko matematyki i rozwijaj jego naturalne zdolności matematyczne tak szybko, jak to możliwe – nawet od pierwszych dni dziecka, aby matematyka już zawsze była dla niego łatwa.

TRÓJKĄT RÓWNOBOCZNY

 1. Trójkąt ma trzy wierzchołki.
 2. Trójkąt równoboczny ma trzy boki jednakowej długości.
 3. Trójkąt równoboczny ma trzy jednakowe kąty.
 4. Każdy kąt wewnętrzny trójkąta równobocznego równy jest 60 stopni.
 5. Trójkąt nie ma przekątnych.
 6. Suma miar kątów w dowolnym trójkącie jest równa 180°.

Ciekawostki: Trójkąty równoboczne stanowią ściany trzech brył foremnych: czworościanu foremnego, ośmiościanu foremnego i dwudziestościanu foremnego. Wiele znaków ostrzegawczych ma kształt trójkąta równobocznego.

KWADRAT

 1. Kwadrat ma cztery wierzchołki.
 2. Kwadrat ma cztery boki jednakowej długości.
 3. Kwadrat ma trzy cztery jednakowe kąty.
 4. Każdy kąt wewnętrzny kwadratu równy jest 90 stopni.
 5. Kwadrat ma 2 przekątne.
 6. Suma miar kątów w dowolnym czworokącie jest równa 360°.

Ciekawostki: Kwadraty stanowią ściany sześcianu – bryły foremnej. Znaki drogowe informacyjne mają kształt kwadratowy.

Czy wiesz, że robimy twoje pierwsze Bity inteligencji. Jeśli czujesz, że jest to czasochłonne, możesz kupić gotowe.

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć Bity inteligencji, jakie przygotowałam z myślą o twoim dziecku.

W następnym poście zamieszczę jeszcze więcej kart do stymulacji wzroku niemowląt DO WYDRUKU.

Jeśli uważasz, że ten wpis był wartościowy, polub go, klikając łapkę Facebooka poniżej.

Możesz też pobrać więcej kart do drukowania, które zamieściłam w poprzednim wpisie:

Karty do stymulacji wzroku dla niemowląt do wydruku

This article was written by dr Aneta Czerska

Menu