tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Czarno-białe karty do stymulacji wzroku dla noworodka do druku – część 4 – od bajek do architektury

Post 56 of 363

Chcesz sam zrobić karty do stymulacji wzroku dla noworodka? Szukasz inspiracji lub gotowych kart do wydruku?

W poprzednich wpisach możesz znaleźć karty abstrakcyjne, które są piękne same w sobie. Uznaliśmy jednak, że takich kart nie można używać, kiedy chcemy jednocześnie stymulować słuch i mowę. Zobacz i wydrukuj karty abstrakcyjne

Z tych powodów zdecydowaliśmy się na zabawę geometrią. Musisz to zobaczyć! Zobacz i wydrukuj karty matematyczne

W kolejnym wpisie rodzice znaleźli przedmioty z życia codziennego. Zobacz i wydrukuj karty z przedmiotami życia codziennego

Dziś zajrzyjmy do świata bajek i filmów.

Dwa gotowe zestawy kart do stymulacji wzroku

Jeśli chcesz kupić gotowe karty, warto wybrać taki produkt, który będzie służyć tobie i dziecku nie przez kilka tygodni, ale przez wiele lat, jak „Bity inteligencji dla najmłodszych” – czarno-białe karty z sylwetkami i tropami zwierząt. Zestawy są wzbogacone o specjalne karty do nauki czytania dla dzieci od urodzenia.

 

Jeden zestaw zawiera 24 karty i kosztuje 20 zł. Kupując kilka zestawów w pakiecie możesz dostać zniżkę do 110 zł. Poznaj szczegóły w zakładce Oferta.

Czarno-białe karty do wydruku – postacie z bajek lub filmów

 

 

Zakładam oczywiście, że twoje maleństwo nie ogląda i jeszcze długo nie będzie oglądać telewizji. Bajki i filmy mogą nam jednak posłużyć w poszukiwaniu inspiracji.

Maluszkowi zasadniczo jest obojętny rodzaj obrazu, a my – rodzice – powinniśmy mieć coś do powiedzenia o prezentowanym obiekcie, aby stymulować nie tylko wzrok, ale także słuch i mowę.

Co mówić prezentując karty?

Pewnie znasz legendę o Warszawskiej Syrence. Bogaty kupiec zobaczył syrenę i usłyszał jej piękny śpiew. Dla zysku z jej sprzedaży, podstępem ujął syrenę i uwięził w drewnianej szopie, bez dostępu do wody. Skargi syreny usłyszał syn rybaka i wraz z przyjaciółmi uwolnił ją nocą. Wdzięczna syrena obiecała im, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. Z tego właśnie powodu Warszawska Syrena jest uzbrojona – ma miecz i tarczę dla obrony miasta.

Prawdopodobnie jednak nie dasz rady opowiedzieć dziecku całej bajki, nawet w tak skróconej wersji. Maluszek może obdarzyć cię swoja uwagą przez bardzo krótki czas, dlatego na szkoleniu dla rodziców „Jak pomnożyć inteligencje małego dziecka” omawiamy jak przygotowywać i prezentować Bity inteligencji, specjalne karty edukacyjne z ilustracją z jednej strony (dla dziecka), a faktami z drugiej (dla rodzica).

Prezentacja powinna być krótka i szybka. Wielu rodziców, którzy podejmowali samodzielne próby stymulacji wzroku mówiło, że wydawało się to na bardzo łatwe, jednak popełniali nieświadomie wiele błędów. Nie wiedzieli jak długo pokazywać jedną kartę i jak często do niej wracać. Nie rozpoznali, że niemowlę już dawno rozwinęło wzrok na tym pierwszym poziomie i powinni zmienić rodzaj kart, aby stymulować kolejne umiejętności. Dopiero szkolenie „Rozwój w pierwszym roku życia przygotowało ich właściwie. Jedna z klientek przyrównała nawet zajęcia Uniwersytetu Rodziców do nauki jogi: „Trzeba się tego nauczyć od mistrza. Z Internetu się nie da.”

Skoro jednak nie spotkamy się na zajęciach Uniwersytetu Rodziców, to nie będę mogła Ci pokazać, jak rodzice są oszukiwani przez producentów czarno-białych czy kontrastowych kart do stymulacji wzroku niemowląt. Podają nieprawidłowy wiek dziecka, kiedy należy takie karty prezentować. Twierdzą, że są one potrzebne znacznie dłużej, niż faktycznie ma to miejsce. Proponują sposoby prezentacji, które osłabiają pamięć i zainteresowanie światem.

Kupując zestaw kart lub samodzielnie je robiąc, spróbuj jeszcze nie myśleć, na ile sposobów możesz wykorzystać zdobytą na szkoleniu wiedzę. I czasami może Ci się wydawać, że przyjście na moje szkolenie jest niełatwe, ale nie myśl o tym przy okazji, jak bardzo skutecznie możesz zacząć uczyć i rozwijać swoje dziecko, ile możesz więcej zrobić i ile więcej satysfakcji mieć ze swojej pracy.

Czarno-białe karty do wydruku – symbole

Pokazaliśmy Warszawska Syrenkę jako legendarną postać. Tymczasem możemy zaprezentować ją jako pomnik, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie, stolicy Polski.

Powyższe karty są kontrastowe, a więc spełniają warunek potrzebny przy stymulacji wzroku nowo narodzonego dziecka.

Ich ciekawa tematyka pozwala opowiedzieć wiele fascynujących informacji. Nie zważaj na to, że maluch jeszcze niczego nie rozumie. Mów jak najwięcej i dostarczaj prawdziwych faktów. W ten sposób stymulujesz słuch, a dzięki temu i mowę, a przede wszystkim intelekt.

Przypomina mi się opowieść matki, która uczestniczyła w moich szkoleniach. Jej mąż był dziennikarzem i historykiem. Żona poprosiła męża, aby przeczytał noworodkowi bajkę do snu. Położyła w sypialni książkę. Mąż nie mógł uwierzyć własnym oczom. Jak niby ta kruszynka miałaby zrozumieć bajkę o księżniczce. Zignorował prośbę żony, ale za to wziął swoją książkę historyczną, którą musiał przeczytać w ramach pracy, usiadł w sypialni dziecka i czytał ją na głos. Proces ten kontynuował przez trzy lata. Czy możesz sobie wyobrazić, jaki zasób słownictwa miał ten trzyletni przedszkolak? Nie jeden dorosły nie posiada takiego szerokiego zasobu słów.

Mimo iż dziecko nie rozumie, są pewne reguły:

  1. zdania zawsze muszą być prawdziwe – nie okłamuj dziecka,
  2. mów normalnym językiem – nie traktuj dziecka infantylnie,
  3. mów o rzeczach, które uważasz za interesujące – dziecko wyczuje twoją ekscytacje lub znudzenie,
  4. ciągle dostarczaj nowych faktów – nie zanudzaj go.

Jeszcze kilka reguł

Przypomnę, jak pisałam w poprzednich wpisach, że karty powinny być duże. Mogą to być ilustracje formatu A4 lub kwadratowe o boku nie mniejszym niż 21 cm.

Nie wolno stosować obrazów uproszczonych, karykaturalnych, zniekształconych. Nie tylko niemowlęta, ale nawet dzieci roczne i dwuletnie nie rozumieją żartobliwego charakteru ilustracji w dziecięcych książeczkach.

Szczególna cecha ludzkiego spostrzegania, powstająca we wczesnym dzieciństwie, polega na tzw. rzeczywistym spostrzeganiu.

W niemowlęctwie i wcześniejszym dzieciństwie powinno się stosować tylko obrazy realistyczne. Dopiero w wieku około 3 lat, uproszczone lub karykaturalne rysunki będą niosły sens, jaki został im nadany.

 

Matematyka daje wiele możliwości stworzenia bardzo łatwych kart, które jednocześnie będą dawały nam rodzicom okazję do stymulacji słuchu, a przy tym też mowy.

Ale o tym i innych inspiracjach napiszę w kolejnym wpisie na blogu.

This article was written by dr Aneta Czerska

Menu