Jeśli zastanawiasz się, czego uczyć roczne dziecko, to odpowiedź zapewne Cię zaskoczy. Roczne dziecko można uczyć:
- czytania, ale nie liter;
- matematyki, ale nie liczenia po kolei;
- Warto też rozwijać zdolności językowe – nie ucząc słówek w języku obcym – gdyż zdolności te wygasają, jeśli nie są rozwijane.
Roczne dziecko można też uczyć: - grania na instrumencie, a nawet czytania nut;
- budowania relacji – choć warto robić to świadomie;
- robienia przewrotów – o ile dziecko ma już dobre poczucie równowagi – choć technika różni sią bardzo od nauki dzieci wczesnoszkolnych;
- jeżdżenia na rowerku biegowym;
- Warto też dbać o rozwój manualny, choć to za wcześnie na trenowanie jednej ręki.
Część z tych punktów brzmi śmiało czy oszałamiająco. Wynika to jednak z badań naukowych. Wszystko wyjaśnię poniżej. Jednak zacznijmy od początku.
Po co uczyć roczne dziecko?
Ucząc dziecko roczne, nie powinniśmy skupiać się na dostarczaniu dziecku wiedzy. To można zrobić zawsze.
Wczesna edukacja powinna rozwijać wrodzone zdolności, które posiada każde dziecko od urodzenia, a które zanikają, kiedy nie są rozwijane. Są wśród nich pamięć fotograficzna, zdolności językowe, słuch absolutny i zdolności matematyczne. Zdolności zaczynają wygasać w wieku 6 miesięcy, a proces ten trwa kilka lat. Możesz go zatrzymać i ocalić zdolności swojego dziecka.
Wczesna edukacja to także prawidłowe wspieranie rozwoju neurologicznego dziecka. Warto zdiagnozować najsłabsze obszary rozwoju i uzupełnić je, aby zapobiec dysleksji i wielu innym dysfunkcjom rozwojowym, na które zdaniem nauczycieli cierpi ok. 60% młodych uczniów.
Możesz być ekspertem rozwoju swojego dziecka. Chętnie Ci w tym pomogę, dostarczając unikalnej wiedzy podczas szkoleń dla rodziców. Prowadzę je już od ponad 20 lat. Tworzę też pomoce edukacyjne dla dzieci. Zajrzyj do sklepu online, aby zobaczyć naszą ofertę.
Szkolenia online dla rodziców odbywają się w dwóch formach: grupowej i indywidualnej. Prowadzone są na żywo, czyli w czasie rzeczywistym.
Jak uczyć roczne dziecko?
Małe dziecko jest niezwykle chłonne, ciekawe świata, a przy tym dysponuje pamięcią fotograficzną. Okazuje się jednak, że najważniejsze jest nie to, CZEGO uczymy, ale JAK. Rozwój intelektualny i zdolności dziecka zależą od przyjętej metody nauki.
Właśnie dlatego opracowałam unikalną autorską metodę wczesnej edukacji i rozwoju. Jest to metoda najlepsza dla dzieci w wieku od urodzenia do wieku wczesnoszkolnego. Jest to jedyna metoda na świecie, której efektywność została potwierdzona naukowo. Nazwałam ją Cudowne Dziecko, gdyż uważam, że każde dziecko ma potencjał, aby stać się genialnym człowiekiem.
Czego można uczyć roczne dziecko?
1. Ucz czytania, ale nie liter
Rodząc się nie posiadamy w mózgach ośrodków odpowiedzialnych za naukę czytania. Te ośrodki trzeba dopiero ukształtować. Najłatwiej to zrobić, kiedy mózg jest najbardziej plastyczny – a więc we wczesnym dzieciństwie. Im dziecko jest młodsze, tym efekty są bardziej spektakularne.
U noworodka taka nauka czytania rozwija wzrok, a u dziecka rocznego dodatkowo przyspiesza rozwój mowy. Działa niezwykle stymulująco na rozwój myślenia operacyjnego, pamięci i inteligencji u każdego małego dziecka.
Roczne dziecko możesz uczyć czytania, prezentując mu całe wyrazy i zdania. Metoda jest tak opracowana, że swoją pierwszą książeczkę dziecko otrzyma zaledwie po tygodniu nauki. To pozwoli mu zrozumieć, po co czytamy. Będziemy zatem budować jego motywację i radość z nauki czytania.
Równolegle dzieją się ogromnie ważne procesy w mózgu dziecka. Roczne dziecko obserwując wyrazy, może samo dojść do wniosku, która litera odpowiada za jaki dźwięk. Niczego nie tłumaczymy. Dziecko uczy się samo – przez obserwacje. Dzięki temu dziecko rozwija myślenie operacyjne, a to przyspiesza rozwój mowy i inteligencji.
Niezwykle ważna jest przyjęta metoda. Zbyt częste powtórki zanudzą dziecko i zdewastują pamięć fotograficzną. Zbyt rzadkie – nie dadzą przyjemności samodzielnego czytania.
Zatem spotkajmy się na kursie online Nauka czytania, indywidualnym lub grupowym! Tymczasem poznaj ponad 30 błędów, jakie robimy ucząc dziecko czytać.
2. Ucz matematyki, ale nie ucz liczyć po kolei
Umiejętność wymienienia liczebników po kolei: 1, 2, 3, … jest daleka od znajomości matematyki. To raczej wierszyk – nauczenie się na pamięć słów w pewnej kolejności.
Czy wiesz, że każde dziecko od urodzenia dysponuje zdolnościami matematycznymi. Zaobserwowano je u zaledwie 2-dniowych dzieci. Tymczasem większość dorosłych nie lubi matematyki. Jak to możliwe, że potrafimy zniszczyć te zdolności?
Robi to szkoła przez zaledwie 8 pierwszych miesięcy (badania prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej). Robią to też rodzice, którzy nie są tych zdolności świadomi i sądzą, że matematykę trzeba dziecku tłumaczyć. Nieświadomie powielają błędy, które robi szkoła.
Tymczasem my rodzice możemy rozwijać i ocalić naturalne zdolności matematyczne dzieci. Trzeba się jednak pospieszyć, gdyż one znacząco wygasają około 3. roku życia.
Wczesna nauka matematyki w metodzie Cudowne Dziecko rozwija wzrok u niemowląt i dodatkowo mowę u dziecka rocznego. Rozwija także myślenie operacyjne, pamięć i inteligencję. Z tych powodów warto uczyć matematyki roczne dziecko.
Ucząc matematyki roczne dziecko nie wolno używać klocków, kasztanów, koralików i patyczków, czyli wszelkich liczmanów. Te i wiele innych błędów opisanych jest w artykule poniżej. Spróbuj ich nie popełniać lub od razu spotkamy się na szkoleniu online Wczesna nauka matematyki, indywidualnym lub grupowym.
3. Rozwijaj zdolności językowe, ale nie ucz słówek
Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że każde małe dziecko ma zdolności językowe. Może się nauczyć każdego języka na świecie! Zdolności te jednak zanikają. Proces ten zaczyna się już w wieku 6 miesięcy.
Z tego powodu niektórzy bardzo się spieszą, aby jak najszybciej nauczyć dziecko np. angielskiego. Zmieńmy strategię! Przedłużmy zdolności językowe, aby w wieku lat 16 czy 26, Twoje dziecko z równą łatwością nauczyło się języka, który samo wybierze.
Na szkoleniu online Mnożenie inteligencji dowiesz się, na czym polegają zdolności językowe i w jaki sposób je rozwijać. Możesz także uczyć języków obcych. Pokażę Ci, jak to zrobić, aby Twój czas i praca przyniosły efekty. Na szkoleniu dowiesz się, dlaczego większość dzieci uczęszczających do przedszkoli językowych, nie jest w stanie komunikować się z obcokrajowcem.
4. Ucz gry na instrumencie
Z rocznym dzieckiem udają się już zabawy na słuch absolutny. Są bardzo proste. Na szkoleniu Mnożenie inteligencji pokażę Ci, jak bawić się pianinem (lub keyboardem) opowiadając bajki. Omówimy naukę nut oraz nauczę Cię wielu prostych piosenek, które zagrasz, mimo iż nie znasz nut i nigdy nie grałeś na żadnym instrumencie. Każdy rodzic kończy to szkolenie z umiejętnością zagrania 4 utworów. To prostsze niż sądzisz, o ile ma się dobrego nauczyciela. Pozwól, że nauczę Cię, jak być najlepszym nauczycielem swojego dziecka.
5. Roczne dziecko uczysz budowania relacji, choć warto robić to świadomie
Czasem rodzice rocznych dzieci szukają zajęć, które nazywamy zajęciami dodatkowymi. Głównym celem ma być nawiązanie relacji z rówieśnikami. Tym czasem dziecko ma zaledwie rok i jest na to za wcześnie. Takie relacje będzie budować w przedszkolu.
Kiedy dziecko ma rok uczy się budowania relacji, ale obserwując relacje w domu, między rodzicami. Zatem warto być świadomym, czego uczymy, a czego chcemy nauczyć.
Z tego powodu dziecko uczy się wymuszać, chodzi późno spać, nie chce wykonywać poleceń… Z każdym rokiem przybywa problemów, a dzieciństwo przestaje być czasem radości. Staje się nieustanną wojną.
Odzyskaj spokój i dowodzenie w domu! Bunt dziecka rocznego nie jest koniecznością. To tylko sygnał, że potrzebujesz pomocy. Spotkajmy się na szkoleniu Rozwój emocjonalny.
6. Zachęcaj roczne dziecko do rozwoju ruchowego
Od rozwoju ruchowego w pierwszym roku życia zależy cały późniejszy rozwój intelektualny człowieka. Niemal każde dziecko wymaga w tym czasie wsparcia rozwoju. Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Zamiast tego niechcący używamy wielu gadżetów, które ułatwiają opiekę nad maluszkiem, ale blokują rozwój. Z tego powodu rozwój nie przebiega poprawnie.
Od rozwoju ruchowego zależą późniejsze efekty nauki czytania i matematyki, tak we wczesnej edukacji, jak i w nauczaniu szkolnym.
W ciągu pierwszych lat życia dziecka można uzupełnić rozwój zaniedbanych struktur i zapobiec dysfunkcjom i problemom w nauce szkolnej. Odpowiednie ćwiczenia i aktywności poznasz na szkoleniu Ruch kluczem do inteligencji. Pozwól, abym poddała Ci kilka pomysłów. Dzięki nim Wasze spacery staną się fascynujące i będą miały cel.
7. Zachęcaj roczne dziecko do rozwoju manualnego
Rozwój manualny kojarzony jest zazwyczaj z dzieckiem przedszkolnym, czasem z dwulatkiem. Tymczasem o rozwój manualny trzeba dbać od urodzenia. Kiedy dziecko ma rok nie jest jeszcze świadome ewentualnych opóźnień i z łatwością można je uzupełnić. Wtedy jako przedszkolak będzie odnosić sukcesy i będzie z nich dumne. Ręce będą realizować pomysły dziecka i jego umysłu.
Podczas kursu Ruch kluczem do inteligencji uzyskasz wiele inspiracji, jak wspierać dziecko w tym obszarze.
Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka
Zastanawiając się, czego uczyć roczne dziecko, często rozważamy zakup zabawek. Nie zdajemy sobie sprawy, że dla psychologa wiek zabawowy to wiek od 3 lat. Wcześniej dziecko nie bawi się, ale poznaje świat, doświadcza go i uczy się.
Wybierając zabawki edukacyjne dla dziecka rocznego powinniśmy stawiać sobie nieustannie pytanie “Po co?” czyli co ta zabawka wniesie do rozwoju dziecka?
Aby zabawka miała walory edukacyjne powinna rozwijać zdolności i umiejętności. Tym czasem wiele zabawek jest niewłaściwie dobranych do wieku lub niewłaściwie się je stosuje. W efekcie rodzice nieświadomie blokują rozwój lub przyspieszają zanik naturalnych zdolności dziecka.
Do takich zabawek należą puzzle i hulajnoga. Zabawki te nie są złe, ale zazwyczaj stosujemy je niewłaściwie i w nieodpowiednim wieku. Jeśli tylko zastosujemy je w odpowiednim punkcie rozwoju i w odpowiedni sposób, to będziemy je mogli nazwać zabawkami edukacyjnymi, a nie blokerami rozwoju.
Zestawy edukacyjne dla rocznego dziecka
Zestaw do nauki czytania dla rocznego dziecka
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czego można uczyć roczne dziecko, to znaczy, że zależy Ci na rozwoju, być może na rozwoju intelektualnym. Tymczasem rozwój inteligencji związany jest z rozwojem myślenia operacyjnego. W metodzie Cudowne Dziecko dziecko może je ćwiczyć najintensywniej podczas nauki czytania i matematyki.
Jeśli chcesz poznać wspomnianą metodę, to kurs online (grupowy lub indywidualny) jest jedynym sposobem. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny, czy spotkamy się na szkoleniu, to wypróbuj fragment jednej ze ścieżek nauki czytania. W tym celu kup zestaw do nauki czytania, Który zawiera 9 książeczek, wiele kart z wyrazami i zdaniami, a nawet plansze do bier bingo na kilku poziomach trudności.
Ten zestaw edukacyjny dla rocznego dziecka zawiera instrukcję. Zatem bez szkolenia też sobie z nim poradzisz.