tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Dania z dzieckiem – tylko wiosną

Post 18 of 364

Jeśli chcesz odwiedzić Danię, wiosna jest najlepszą porą roku. Jest ciepło, zazwyczaj słonecznie. Lato będzie deszczowe, dlatego warto spędzić tu ferie wielkanocne lub majówkę. Oprócz Kopenhagi, Polacy najchętniej odwiedzają Legoland, który otwiera się przed Wielkanocą.

Legoland kilka kroków od lotniska

Dania jest kolebką klocków Lego. W Billund, gdzie znajduje się Legoland, jest także lotnisko – jedno z największych na półwyspie Jutlandzkim. Ale przyjazd samochodem, daje nam możliwość zobaczenia tego zielonego, czystego kraju. Z pewnością wypoczniemy wśród ludzi, którzy nigdy się nie spieszą.

Stolica Wikingów

Niedaleko Legolandu (Billund) leży Jelling, miasteczko wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przed murowanym, romańskim kościołem z 1100 roku, stoją dwa kamienie runiczne. Mniejszy pochodzi z początku X wieku. Postawił go pierwszy duński król Gorm Stary na cześć swojej żony. Na drugim znajduje się najstarszy wizerunek Chrystusa znaleziony w Danii. Wokół kościoła znajdują się dwa wielkie kurhany – grobowce w kształcie kopca o średnicy 70 m. Uważa się, że należą do króla Gorma Starego i jego żony Tyry.

Lwy na safari

Na drodze z Legolandu do Jelling warto wstąpić do safari parku – Givskud Zoo. Na teren życia dużych zwierząt wjeżdża się samochodem, na teren małych zwierząt wchodzi się pieszo. Czasem żyrafy i zebry zaglądają do samochodu przez otwarte okno, czasem lemury starają się wykraść jabłko z plecaka. Największą atrakcja są lwy, na których teren wjeżdża się autem. Można podglądać jak jedzą połówkę krowy lub konia.

Wesołe miasteczko dla starszych

W Danii jest wiele interesujących parków safari i wiele parków rozrywki, gdzie świetnie bawią się nie tylko dzieci, ale przede wszystkim młodzież i dorośli. Jednym z nich jest Djurs Sommerland.

Różany ogród królowej

Niedaleko Djurs leży największe miasto na Jutlandii, drugie po Kopenhadze miasto Danii – Arhus. Tutaj duńska królowa Małgorzata ma swoją letnią rezydencję z ogrodem różanym. Jest stamtąd prześliczny widok na zatokę Kattegate, która łączy Morze Bałtyckie z Morzem Północnym.

Idąc od pałacu królowej do przystani jachtowej na brzegu morza, mija się największy park miasta. Ludzie wypoczywają na trawie, dzieci bawią się na placu zabaw.

Zwierzęta jedzące z ręki

Dwa kilometry na południe od przystani jachtowej znajduje się ogrodzony fragment lasu, gdzie można karmić jelenie i daniele. Bardzo lubią surowe marchewki i surowe spaghetti.

Deptak, kawiarnie i sklepy

W Arhus od dworca kolejowego do kościoła królowej prowadzi deptak, a przy nim są sklepy. Największy to Salling. Inna galeria handlowa w pobliżu to Magazin. Stoi on nad kanałem, wokół którego zgromadzone są kawiarenki z ogródkami. Ja jednak wolę zjeść steka w Jensen’s Bøfhus.

Oceanarium

Bardziej na północ w Grena jest oceanarium, w którym można zobaczyć karmienie rekinów. Dotknąć też można różnych morskich stworzeń.

Morze Martwe w środku Danii

Bardziej na północ znajduje się muzeum soli, gdzie w podziemiach można doświadczyć pływania w Morzu Martwym. Woda w basenie jest tak zasolona, że nie można zanurkować, a jedynie pozostaje leżeć na jej powierzchni, jak na materacu.

 

 

 

This article was written by dr Aneta Czerska

Menu