tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Rozwój dziecka od roku do 18 miesiąca

Czy wiesz, jak w tym wieku określić poziom inteligencji?

Możesz uzupełnić rozwój zaniedbanych obszarów mózgu, ale najpierw je zlokalizuj.

Dowiedź się, jak wspierać potencjał dziecka od roku do półtora.

 

Zapraszamy do wysłania zapytania

Od 13 do 18 miesiąca życia dziecko uczy się chodzić z opuszczonymi rękami i manipulować małymi przedmiotami, przy czym ręce uczą się współpracy…

…bo do około 12 miesiąca życia zakończył się rozwój czwartego poziomu funkcjonalnego.

Przeczytaj WSTĘP do Kalendarza rozwoju dziecka, aby dowiedzieć się o 6 poziomach funkcjonalnych mózgu.

To oznacza, że roczne dziecko powinno osiągnąć następujące umiejętności w sześciu obszarach

Co powinno umieć roczne dziecko

 1. Sprawność wzrokowa: prawidłowa zbieżność gałek ocznych i widzenie z poczuciem głębi
 2. Sprawność słuchowa: rozumienie dwóch słów
 3. Sprawność dotykowa: rozumienie trójwymiarowości przedmiotów i otaczającego świata
 4. Sprawność ruchowa: samodzielne chodzenie na dystansie 12 metrów non stop oraz pokonywanie 180 metrów dziennie
 5. Mowa: używanie dwóch słów w określonym znaczeniu
 6. Sprawność manualna: korowe przeciwstawianie kciuka w jednej ręce

W zakresie sprawności ruchowej wcześniej powinno także pełzać i raczkować – prawidłowym ruchem naprzemiennym, z ogromną dynamiką. Pełzanie i raczkowanie są kluczowymi umiejętnościami w zakresie programowania mózgu i świadczą o rozwoju aż trzech poziomów funkcjonalnych mózgu…

ale do 6 roku życia możesz uzupełnić zaniedbane obszary i zapobiec dysfunkcjom rozwojowym.

Co oznacza „prawidłowe pełzanie”? Na jakim dystansie powinno pełzać niemowlę i jaki rodzaj pełzania świadczy o prawidłowym rozwoju neurologicznym?

Rozwój w wieku 1,5 roku – czyli co powinno umieć półtoraroczne dziecko

Od trzynastego do osiemnastego miesiąca życia rozwija się piąty poziom funkcjonalny mózgu: wczesny poziom korowy. O rozwoju tego etapu możemy wnioskować obserwując sprawność dziecka w sześciu obszarach: wzroku, słuchu, dotyku, ruchu, mowy i sprawności manualnej.

 V poziom neurologicznego rozwoju dziecka

18. miesiąc życia – cele rozwoju

W wieku półtora roku dziecko powinno osiągnąć następujące cele w sześciu obszarach:

 • Sprawność wzrokowa: rozróżnianie podobnych, lecz niejednakowych symboli wizualnych
 • Sprawność słuchowa: rozumienie od 10 do 25 słów i wyrażeń dwuwyrazowych
 • Sprawność dotykowa: rozróżnianie dotykiem podobnych lecz niejednakowych przedmiotów
 • Sprawność ruchowa: chodzenie bez używania rąk do utrzymania równowagi, z rękami opuszczonymi
 • Mowa: używanie od 10 do 25 słów i wyrażeń dwuwyrazowych
 • Sprawność manualna: korowe przeciwstawianie kciuka w obu rękach

Ocena poziomu inteligencji i rozwoju półtorarocznego dziecka

 • Jeśli dziecko osiągnie wszystkie te umiejętności pod koniec 18 miesiąca życia, to mówimy o średnim tempie. Poziom inteligencji ruchowej wynosi wtedy 100.
 • Jeśli osiągnie powyższe umiejętności w czasie o połowę krótszym, mówimy wtedy, że poziom inteligencji wynosi 200, a tempo jest szybkie.
 • Maluszki, których rozwój jest przez rodziców nieświadomie blokowany, lub które mają problemy neurologiczne albo uszkodzenie mózgu, mogą potrzebować na osiągnięcie tego celu więcej czasu, nawet 36 miesięcy. Poziom inteligencji wynosi wtedy 50.

Na podstawie szybkości rozwoju motorycznego możesz ocenić poziom inteligencji – w czym pomożemy Ci poniżej. Choć ważniejsza od szybkości jest kolejność, to…

…szybkości rozwoju pomaga przewidzieć, czy dziecko z łatwością osiągnie kolejne kluczowe umiejętności czy też będzie miało z tym problemy. Są dwie przyczyny opóźnień:

 • po stronie dziecka: problemy neurologiczne,
 • po stronie rodzica: nieświadome utrudnianie rozwoju.

Nawet jeśli twoja pociecha osiągnie kluczowe umiejętności nieco później, ważniejsze jest, aby niczego nie przeoczyć. Niestety statystyczne polskie dziecko omija pełzanie i raczkowanie. Przez to nie mamy gwarancji poprawnego rozwoju odpowiednich struktur mózgu. Więcej informacji na ten temat uzyskasz poniżej.

Powinno Cię niepokoić, jeśli dziecko:

 • chodzi przytrzymując się przedmiotów lub za rękę,
 • chodząc samodzielnie upada lub zderza się z przedmiotami,
 • wcześniej nie pełzało lub nie raczkowało właściwym ruchem naprzemiennym,
 • chodzi na palcach np. sprężynując i unosząc pięty,
 • staje na palcach, ale robi to nieświadomie,
 • ma trudności z równowagą, nabija sobie guzy i robi sobie rany,
 • nie lubi lub nie wykonuje jakiejkolwiek z wymienionych aktywności fizycznych: bujanie, skakanie, przewroty, wspinanie po schodach, kręcenie, chodzenie po murkach, zjeżdżanie.
 • nie umie segregować przedmiotów uwzględniając ich cechy charakterystyczne,
 • nie mówi z użyciem minimum 10 słów i wyrażeń dwuwyrazowych,
 • nie rozumie minimum 10 słów i wyrażeń dwuwyrazowych,
 • nie lubi bawić się małymi przedmiotami,
 • ręce nie współpracują przy precyzyjnych ruchach z użyciem małych przedmiotów,
 • nie chwyta wystarczająco silnie, aby podnieść całą wagę swojego ciała,
 • jest podatne na rozpraszanie uwagi,
 • ma kłopoty ze spokojnym siedzeniem podczas jedzenia lub rysowania,
 • czuje dyskomfort, unika lub przestrasza się nagłych dźwięków,
 • ma brak poczucia bezpieczeństwa lub odczuwa nadmierne reakcje emocjonalne na stresujące zdarzenia,
 • nie lubi lub nie akceptuje zmian,
 • nie potrafi ocenić używanej siły, przez co sprawia innym ból,
 • nie potrafi ocenić prędkości,
 • potrafi przez długi czas zająć się sobą, siedząc w miejscu i niewiele się poruszając.

 

Jeśli obserwujesz choćby jeden z powyższych objawów, umów się na konsultację z dr Anetą Czerską lub weź udział w warsztatach grupowych lub online Ruch kluczem do inteligencji.

   

Jeśli chcesz wspierać  wzrok, słuch, mowę, a przy tym myślenie operacyjne, kreatywność, wyobraźnię i pamięć fotograficzną, to spotkajmy się na Nauce czytania   i nauce matematyki, aby zapewnić właściwe bodźce.

Jeśli twoje dziecko jest nieśmiałe, ma kłopoty z nowymi sytuacjami lub łatwo się dekoncentruje, to pomóż mu uporać się z niewygaśniętymi odruchami. Dowiesz się jak na  Ruch kluczem do inteligencji

Jak bawić się, aby stymulować rozwój rocznego dziecka

Rozwój wzroku od roku do półtora

Od urodzenia wspieramy wzrok odpowiednimi ćwiczeniami z bitami inteligencji. Na pierwszym etapie rozwoju używaliśmy kart czarno-białych, na drugim etapie kart z flagami państw, które usprawniały widzenie kolorów i kształtów, a na trzecim etapie – Bitów inteligencji z zestawu 1, 2, 3, 6 i 7, aby maluszek nauczył się dostrzegać i rozpoznawać drobne elementy.

      

Rozpoczęliśmy również naukę czytania i matematyki, aby wspierać rozwój wzroku, słuchu i mowy, ale także aby rozwijać myślenie operacyjne, kreatywność, pamięć fotograficzną, czyli inteligencję.

Jeśli jeszcze nie zacząłeś zabaw z nauką czytania i matematyki, to zacznij bezzwłocznie. Nie tylko rozwiniesz potencjał intelektualny, rozwiniesz naturalne zdolności, ale także zapobiegniesz dysfunkcjom.

Na piątym etapie funkcjonalnym rozwoju mózgu, celem jest jeszcze lepszy rozwój wzroku. Pod koniec tego okresu, w wieku 18 miesięcy lub wcześniej, oczekiwać będziemy, że dziecko będzie rozpoznawać podobne lecz niejednakowe symbole wizualne.

 

W tym celu ponownie sięgniemy do czarno-białych Bitów inteligencji dla najmłodszych, które zawierają karty z sylwetkami i tropami zwierząt dzikich i domowych. Tym razem nie zależy nam na tym, aby stymulować wzrok przez prezentację czarno-białych rysunków. Zabawy, które będziemy aranżować będą miały następujące cele:

 • aby dziecko rozpoznawało znaczenie określonych kształtów,
 • aby umiało przypisywać określonym tropom zwierząt odpowiednie do nich sylwetki zwierząt,
 • aby zwierzętom przyporządkowywało tropy,
 • aby sylwetkom zwierząt przypisywało karty z wyrazami po polsku i po angielsku,
 • aby wyrazom przyporządkowywało odpowiednie ilustracje z tropami.

 

Analogiczne zabawy aranżujemy z pozostałymi zestawami kolorowych Bitów inteligencji.

Przypomnijmy, że dodatkowo na odwrocie kart znajdziesz setki informacji. Będziesz je wykorzystywać przez wiele tygodni, jeśli weźmiesz udział w warsztatach dla rodziców  „Jak pomnożyć inteligencję małego dziecka„.

W okresie 13-18 miesięcy możemy także rozpocząć naukę czytania książek. Większość rodziców, którzy uczą swoje maleństwa od urodzenia, zwleka z wprowadzeniem książek do 6-9 miesiąca, gdyż maluszek bierze wszystko do buzi. Nie ważne, w jakim wieku jest twoja pociecha, już od dziś możesz rozpocząć prawidłowo wspierać rozwój wzroku z zestawem 1 „Czytanie dla rozwoju. Komplet książek, gier i kart do nauki czytania”, który pozwoli Ci nauczyć czytać 9 książek w 9 tygodni.

 

Dr Czerska nie tylko opracowała metodę wczesnej stymulacji rozwoju, ale też przeprowadziła 10-letnie badania naukowe efektywności – jedyne na świecie.Dzięki temu wiemy, że Czytanie dla rozwoju w metodzie Cudowne Dziecko rozwija intelekt, kreatywność, pamięć fotograficzną, wyobraźnię i myślenie operacyjne najmłodszych.

Dzieci mogą zapamiętywać całe wyrazy jak obrazy (podobnie jak ma to miejsce w metodzie Domana). Jednak najważniejsze jest to, że rozszyfrowują kod liter – to znaczy same dochodzą do wniosku, która litera odpowiada za który dźwięk. Dzięki temu same zaczynają czytać dowolne teksty. Niektórzy rekordziści rozumieli znaczenie nowych wyrazów w wieku 8 miesięcy. Inni czytali nowe słowa lub całe zdania w wieku 3 lat. A wystarczy tylko pół minuty dziennie.

Tę nową, unikalną metodę nauki czytania możesz poznać na zajęciach grupowych lub indywidualnych online „Jak nauczyć małe dziecko czytać w pół minuty dziennie„.  Możesz również poznać ją dzięki najnowszej publikacji naukowej dr Anety Czerskiej „Czytanie dla rozwoju”.

  

Niestety kiedy malec zaczyna naukę chodzenia, nauka czytania staje się niełatwym zadaniem dla rodziców. O ile dotychczas uchodziły nam płazem różne błędy, to teraz każdy nasz błąd skutkuje niechęcią dziecka. Tylko rodzice przeszkoleni przez dr Czerską są w stanie uczynić z czytania zajęcie na tyle ciekawe, że dziecko zatrzyma się i obdarzy nas swoją uwagą. .

Szczęśliwie wielu małych buntowników uwielbia matematykę, która zapewnia podobne bodźce stymulujące podobne obszary mózgu.

Prezentując działania matematyczne możemy wspierać rozwój wzroku, słuchu, mowy, a także kreatywności i myślenia operacyjnego, wyobraźni, pamięci, a więc szeroko pojętej inteligencji.

Niestety większość z nas nie wie, że nie wolno uczyć dziecka liczyć do 20. Nie zdajemy sobie też sprawy, że dzieci wymieniają słowa: jeden, dwa, trzy, cztery… bezmyślnie, tak jak słowa w wierszu, nie mając świadomości ich głębszego sensu. Takie aktywności nie są matematyką, ani nie ułatwiają zrozumienia matematyki.

Małe dzieci od urodzenia dysponują zdolnościami matematycznymi, które nieużywane wygasają – najczęściej do 3 roku życia. Dlatego jak najszybciej spotkaj się z dr Czerską grupowo lub indywidualnie online na zajęciach Cudowna matematyka i zacznij wspierać naturalne zdolności matematyczne.

Artykuły o wczesnej nauce matematyki znajdziesz na stronie:

Oto jeden z nich:

Matematyka dla niemowlaka – dowody naukowe na wrodzone zdolności matematyczne u każdego małego dziecka

Czy wiesz, że udowodniono iż, niemowlęta mają mózgi wyposażone w sprawne struktury odpowiedzialne za arytmetykę elementarną? Tymczasem większość ludzi twierdzi, że nie jest stworzona do matematyki. Dlaczego, rodząc się z mózgiem stworzonym do obliczeń, arytmetyki, najczęściej nie potrafimy rozwinąć tego daru? Dlaczego dzieci zaczynają bać się matematyki w szkole?

Rozwój słuchu i mowy

Im więcej  mówisz, tym więcej stymulujących bodźców otrzymuje mózg. To oznacza szybszy rozwój słuchu, a w związku z tym i mowy.

Jeśli jednak  dziecko jest stymulowane, a mimo to nie rozumie 10-25 słów i wyrażeń dwuwyrazowych oraz nie mówi używając 10-25 słów lub wyrażeń dwuwyrazowych, to należy przeanalizować rozwój mózgu w innych obszarach.

Mózg odpowiedzialny jest za bardzo wiele funkcji i możemy go wzmocnić różnorodnymi bodźcami w różnych obszarach. Efekty będą zauważalne także w zakresie mowy.

Jeśli natomiast jesteś zadowolony z rozwoju mowy, to możesz wspierać i rozwijać jego słuch absolutny, mimo iż dziecko skończyło już rok, czyli zakończył się już okres największej plastyczności mózgu.

Nadal nie jest za późno. Jeśli jednak zdolność ta nie będzie rozwijana, to zaniknie. Podczas Jak pomnożyć inteligencję małego dziecka poznasz zabawy z instrumentami i inne sposoby na jego zachowanie i rozwinięcie.

Podobny los czeka zdolności językowe, ale szczęśliwie dzieje się to dopiero około 4 roku życia. Dr Czerska wyjaśni jak  zachować naturalne zdolności językowe, aby i w późniejszym wieku dziecko równie łatwo uczyło się języków obcych. Jest to bardzo proste, musisz tylko wiedzieć jak.

Rozwój motoryczny

Między 13-18 miesiącem życia oczekujemy zdobycia kolejnej trzeciej kluczowej umiejętności w zakresie rozwoju ruchowego: chodzenia. Celem jest samodzielne chodzenie z utrzymaniem równowagi.

Maluszek szybko odniesie sukces, jeśli wcześniej rozwinęliśmy jego równowagę odpowiednimi ćwiczeniami, które dr Aneta Czerska prezentuje podczas Cudowny start niemowląt – rozwój w pierwszym roku życia.

Jeśli równowaga jest źle rozwinięta, mały piechur będzie potrzebował podparcia w postaci mebli, stołka lub ręki rodzica. Niestety tu wkrada się wiele niebezpieczeństw, gdyż dziecko nieświadomie zmienia pozycję ciała, przesuwa swój środek ciężkości i przyjmuje pozycję odmienną od tej, którą powinno ćwiczyć.

Drugie niebezpieczeństwo kryje się w nieodpowiednim okryciu stopy, które skrywa niewygarnięty odruch Babińskiego lub nieukształtowany odruch podeszwowy. Jeśli zauważasz, że twoja pociecha staje na palcach, to  potrzebuje pomocy i właściwej stymulacji. Jeśli zaś stopa przylega do podłoża, musimy pomóc dziecku ją wzmocnić, aby zapobiec płaskostopiu.

Wzmacniać należy nie tylko mięśnie stopy i kostkę, ale także kolano i biodro. Jak przekonasz się na temacie Ruch kluczem do inteligencji, jest to bardzo proste.

Większość rocznych dzieci uczy się chodzić. Jeśli twoja pociecha nauczyła się chodzić wcześniej, to zwróć baczną uwagę, czy wcześniejsze etapy nie zostały pominięte. To nie szybkość jest najważniejsza, a poprawna kolejność – bez pomijania żadnej z kluczowych umiejętności.

Glenn Doman zauważył, że jeśli zdrowe dziecko z jakiegokolwiek powodu nie przejdzie choćby jednej fazy, to nie będzie w pełni zdrowe i normalne – dopóki nie będzie miało okazji uzupełnienia tego brakującego etapu.

Pełzanie i raczkowanie są zasadniczymi etapami w programowaniu mózgu – etapami, podczas których dwie półkule mózgu uczą się jak współpracować. Żadne zdrowe dziecko nigdy nie opuszcza ani jednego z tych etapów (Glenn Doman, 1996).

Czy wiesz, że jeśli jeden z tych podstawowych etapów ulegnie skróceniu, uniemożliwiając dziecku osiągnięcie pełnej sprawności, to będą widoczne niekorzystne efekty?

Skutki niewłaściwego rozwoju:

 • zaburzenia w uczeniu się
 • słaba pamięć,
 • zespół nadaktywności ruchowej,
 • dysleksja (trudności w czytaniu),
 • dyspraksja (zaburzenia równowagi i koordynacji),
 • dysgrafia (zaburzenia pisania),
 • dyskalkulia (zaburzenia liczenia),
 • dysfazja (zaburzenia mowy),
 • dysnomia (zaburzenia nazywania),
 • zespół Aspergera (zaburzenia w odczytywaniu społecznych   i uczuciowych sygnałów)
 • zaburzenia lękowe,
 • zaburzenia nastroju i samooceny
 • kłopoty z poruszaniem się,
 • kłopoty z utrzymywaniem właściwej pozycji ciała,
 • kłopoty z właściwym rozpoznawaniem cyfr.

Rozwój mózgu nie postępuje automatycznie – jak pory roku. Uzależniony jest od bodźców, które do mózgu docierają.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko pełzało i raczkowało prawidłowym ruchem naprzemiennym, to przyjdź na Ruch kluczem do inteligencji i poznaj dziecięcą gimnastykę dr Czerskiej.

Jeśli Twoje dziecko nie pełzało, a raczkowanie możesz nazwać jednym z poniższych określeń:

 • niesymetryczne,
 • ciągnąc jedną nogę za sobą,
 • mało dynamiczne,
 • na niewielkim dystansie – kilkanaście metrów dziennie
 • niewłaściwym ruchem, zamiast naprzemiennie,

to będą widoczne negatywne skutki – niestety najczęściej dopiero po 6 roku życia. Wtedy istotna zmiana organizacji neurologicznej mózgu jest już niemożliwa.

Jak  najszybciej rozpocznij prawidłowo wspierać rozwój dziecka, bo łatwiej będzie uzupełnić zaniedbane obszary i zapewnić mu optymalny start.

To, że analizujesz tą stronę dowodzi, że zależy ci, aby nie przegapić tak ważnego okresu i masz świadomość, jak ważny jest on dla całej przyszłości. Jeśli dotychczas próbowałeś samodzielnie dbać o maleństwo, to może już czas, aby rozważyć przyjęcie pomocy od dr Czerskiej.

Jeśli niepokoi cię choćby jeden objaw, weź udział w  Ruch kluczem do inteligencji. Uzupełnij zaniedbane obszary, aby zapobiec dysfunkcjom.

Dołącz do grona tych rodziców małych dzieci, którzy już wiedzą, jak prawidłowo stymulować potencjał. Jeśli nie rozważasz przyjazdu na weekend do Warszawy, to spotkajmy się przez Skype indywidualnie.

Proszę, abyś przestał się już martwić tym, że mogłeś zaniedbać niektóre struktury mózgu.

Najważniejsze, abyś uświadamił sobie, jak wiele możesz jeszcze zrobić dla przyszłości dziecka.

Wiedza, jaką zdobędziesz od dr Czerskiej, pozwoli Ci uzupełnić zaniedbane poziomy funkcjonalne.

 Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to wybierz ZŁOTĄ TRÓJKĘ:

Jeśli dziecko ma nie więcej niż 10-12 miesięcy:

Jeśli dziecko ma ponad 12 miesięcy:

Później możemy spotkać się na kolejnych:

Czytaj więcej

Menu