tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Czytanie globalne

Dla dobra i prawidłowego rozwoju dziecka, naukę czytania możesz zacząć już teraz. Czytanie nie jest umiejętnością łatwą – wymaga sprawności mózgu na jeszcze wyższym poziomie niż mowa, dlatego powinniśmy przeznaczyć na kształtowanie tej umiejętności pierwszych sześć lat życia, kiedy mózg jest najbardziej plastyczny.

Edukacja szkolna nie przynosi zadawalających efektów, gdyż co szósty polski uczeń w wieku 15 lat ma na tyle duże kłopoty z czytaniem, iż nie może kontynuować edukacji oraz nie jest przygotowany do aktywności na rynku pracy. Ponadto metody szkolne są przeznaczone dla 7-latków, a nie dla dzieci 6-letnich, które często nie osiągnęły gotowości szkolnej.

Co to jest czytanie globalne

Czytanie globalne to metoda dla dzieci od urodzenia. Maluch ogląda całe wyrazy jak obrazy i poznaje ich znaczenie. Dzięki temu rozumie znaczenie zdań oraz książek, które są zbudowane z poznanych wcześniej wyrazów.

Uczy się w atmosferze miłości i akceptacji, dlatego uwielbia się uczyć i uwielbia czytać. Uczy się czytać z łatwością – tak jak mówić. Może rozpoznawać znaczenie oglądanych wyrazów zanim dojrzeje aparat mowy czyli zanim nauczy się artykułować słowa. Oznacza to, że dziecko może czytać zanim nauczy się mówić.

Od czego się zaczęło

Pierwszą metodę globalnego czytania dla języka angielskiego opracował asystent neurochirurga Glenn Doman około pół wieku temu. Stymulowała ona wzrok, słuch i mowę dziecka, dlatego wykorzystywano ją przede wszystkim w terapii uszkodzeń mózgu.

Czytanie globalne po polsku

Dla języka polskiego metodę czytania globalnego opracowała dr Aneta Czerska, pedagog, specjalista rozwoju dzieci. Metoda Cudowne Dziecko nie tylko stymuluje wzrok, słuch i mowę, ale także pomnaża inteligencję, kształtuje pamięć fotograficzną i kreatywność oraz ćwiczy myślenie operacyjne. Pozwala malcowi na samodzielne rozszyfrowanie kodu liter, dzięki czemu dziecko potrafi przeczytać nie tylko wcześniej widziane wyrazy, ale także zupełnie nowe. Badania naukowe prowadzone w latach 2003-2013 potwierdziły, że efektywność metody Cudowne Dziecko wynosi ponad 90%.

Zanim poznasz bliżej metodę Cudowne Dziecko, zobacz jej efekty.

Sprawdź efekty wczesnej nauki czytania

Czy wiesz, że Twoje dziecko ma potencjał aby wybić się ponad przeciętność? Twoje dziecko też tak może czytać – płynnie i ze zrozumieniem w 6 językach i to w wieku 6 lat tak, jak dziewczynka na filmie. A wystarczy tylko kilka minut dziennie!

Szkolenie Cudowne fotoczytanie dla rodziców dzieci od urodzenia do 7 roku życia

Sprawdź efekty wczesnej nauki matematyki

Czy chcesz zacząć prawidłowo wspierać naturalne zdolności matematyczne, z którymi rodzi się każde dziecko? Nie zwlekaj! Zacznij tak szybko, jak to możliwe. Nawet jeśli Twoje dziecko ma 6 miesięcy czy 6 lat. To łatwiejsze niż sądzisz.

Szkolenie Cudowna matematyka dla rodziców dzieci od urodzenia do 9 roku życia

Na czym polega czytanie globalne

Wczesnodziecięca nauka polega na zapewnieniu dziecku doświadczeń z tekstem drukowanym w jasnej, przystępnej formie. Codzienna praca to pokazywanie dziecku kilkusekundowych prezentacji wyrazów i zdań oraz ich głośne czytanie. Harmonogram nauki układa rodzic indywidualnie pod kątem własnego planu dnia, ale przede wszystkim pod kątem zainteresowania i chęci dziecka.

W metodzie Cudowne Dziecko stosuje się karty do nauki wyrazów i zdań oraz program komputerowy, który zawiera bazę ponad trzech tysięcy wyrazów, ponad trzech tysięcy zdań oraz możliwość wprowadzania nowych wyrazów i zdań przez rodzica. W nauce wykorzystuje się również książki z serii Poczytam ci mamo. Poczytam ci tato lub samodzielnie wykonane, przy czym ich budowa musi spełniać konkretne wymogi. Książki powinny mieć określone wymiary i budowę.

Nauka czytania w metodzie Cudowne Dziecko odbywa się dwutorowo: z wykorzystaniem dwóch niezależnych ścieżek nauki. Ścieżki te są realizowane równocześnie, aczkolwiek czasowo można wybrać tylko jedną z nich.

Czy każdy osiągnie efekty

W badaniach przeprowadzonych w latach 2003-2013, dr Aneta Czerska ustaliła, że 65,5% dzieci osiągnęło wysoką efektywność. Oprócz czerpania radości z nauki dzieci rozpoznawały wyrazy, zdania i teksty zarówno wcześniej prezentowane, jak i nowe, rozszyfrowały kod liter i potrafiły samodzielnie czytać. 25% dzieci osiągnęło średnią efektywność, a 9,5% dzieci nie osiągnęło zadawalających wyników. Ustalono, iż efektywność warunkuje 12 czynników związanych z dzieckiem, z rodzicem, będącym nauczycielem dziecka, oraz z wykładowcą metody Cudowne Dziecko, który szkoli rodziców.

Od czego zależą efekty

W zakresie czynników związanych z dzieckiem efektywność warunkują: wiek, rozwój ogólny, a w szczególności rozwój ruchowy, ale także częstotliwość sesji oraz wcześniejsza nauka czytania i zastosowanie innych metod. W zakresie czynników związanych z rodzicem, będącym nauczycielem dziecka, efektywność warunkuje: zaangażowanie, nastawienie, motywacja oraz kreatywność. W zakresie czynników związanych z wykładowca± metody Cudowne Dziecko, który szkoli rodziców, efektywność warunkuje przyjęta metoda. W opinii rodziców efektywność warunkuje również doświadczenie, kwalifikacje zawodowe oraz osobowość wykładowcy.

Jak nauczyć małe dziecko czytać

Jeśli chcesz lepszej przyszłości dla swojego dziecka, jednodniowe szkolenie dla rodziców Cudowne fotoczytanie zapozna nas z tajnikami rozwoju intelektualnego małego dziecka i pokaże jak uczyć aby rozwinąć naturalne zdolności każdego małego dziecka oraz aby dziecko pokochało czytanie.

Instytut Rozwoju Małego Dziecka oferuje też zajęcia online. Rodzic po opłaceniu szkolenia otrzymuje dokumentację, z której poznaje metodę, a następnie spotyka się w Internecie indywidualnie z autorką metody, która odpowiada na pytania, pokazuje jak wyglądają± praktyczne aspekty metody, prezentuje pomoce dydaktyczne oraz omawia dodatkowe gry i zabawy z dzieckiem.

Możesz też kupić zestaw kart, gier i książek do nauki czytania, ale spróbuj jeszcze nie myśleć, na ile sposobów możesz wykorzystać zdobytą na szkoleniu wiedzę. I czasami może Ci się wydawać, że przyjście na szkolenie dr Anety Czerskiej jest niełatwe, ale nie myśl o tym przy okazji, jak bardzo skutecznie możesz zacząć uczyć i rozwijać swoje dziecko, ile możesz więcej zrobić, ile więcej satysfakcji mieć ze swojej pracy, ze swojego życia prywatnego, o ile bardziej skutecznym być w wychowaniu własnego dziecka, jednocześnie pomagając mu w różny sposób.

Zanim weźmiesz udział w szkoleniu, spróbuj samodzielnie nauczyć czytać

Naucz czytać 9 książek w 9 tygodni

przy pomocy zestawu, który zawiera 162 karty do nauki czytania wyrazów i zdań, 9 książek oraz 66 gier. Możesz rozpocząć naukę z niemowlęciem, przedszkolakiem, albo małym uczniem. Zobacz pierwsze efekty, zanim weźmiesz udział w szkoleniu.

Zobacz zestaw;   Sprawdź promocjeZamów zestaw

Przeczytaj jedyną publikację naukową

o wczesnej edukacji i rozwoju, aby przekonać się, jaki potencjał ma Twoje dziecko i jak czytanie może zapobiegać dysleksji, usprawniać funkcjonowanie mózgu, rozwijać kreatywność, pamięć i wyobraźnię oraz pomnażać inteligencję.

Zobacz książkę;   Sprawdź promocjeZamów książkę

Zanim podejmiesz próby samodzielnej nauki czytania, przeczytaj listę 33 najpopularniejszych błędów, jakie popełniają rodzice. 

Inne strony o tej tematyce:

 

Zobacz komplet do nauki czytania „Czytanie dla rozwoju”: zestaw kart do nauki czytania, książek i gier – naucz małe dziecko czytać 9 książek w 9 tygodni!

 

Menu