Co to jest flashcard?
Flashcards to karty o różnym formacie, które służą do edukacji i rozwoju dziecka. Pozwalają one w szybkim tempie prezentować wiedzę. Są wykorzystywane głównie we wczesnej edukacji. Ich nazwa związana jest z szybkim tempem prezentacji.
Flashcards po polsku są mylnie tłumaczone jako fiszki, gdyż fiszki to małe karteczki do nauki języków obcych. Zawierają one jedno słowo, które może nam towarzyszyć przez cały dzień, a którego chcemy się nauczyć.
Jak wyglądają flashcards?
Flashcards mogą mieć różny format. Do nauki czytania stosujemy karty podłużne, gdyż wyrazy i zdania są długie, a niskie. Do pomnażania wiedzy encyklopedycznej używa się kart kwadratowych, gdyż można na nich umieścić zarówno obrazy pionowe, jak i poziome. Natomiast w Japonii do nauki czytania używa się kart kwadratowych, co jest związane z układem znaków.
Do czego służą flashcards?
Flashcards mogą służyć do nauki czytania – zwanego czasem czytaniem globalnym. Mogą też służyć do nauki matematyki lub pomnażania wiedzy encyklopedycznej. Służą do przekazywania niemal każdego rodzaju informacji.
Stosujemy je z dużym sukcesem zarówno we wczesnej edukacji dzieci od urodzenia do 6 roku życia oraz w edukacji wczesnoszkolnej (6-9 lat), a nawet edukacji podstawowej (do 12 roku życia).
Rys historyczny flashcards
Termin flashcards wiązany jest z wczesną edukacją w krajach dalekowschodnich. Za ich kolebkę należy uznać Japonię, choć obecną popularność zawdzięczają Chinom.
Jednakże za ojca kart edukacyjnych niektórzy uznają Glenna Domana, który wspierał rozwój dzieci z uszkodzeniem mózgu w Stanach Zjednoczonych pół wieku temu. Karty edukacyjne Domana były ogromne, a ich prezentacje wolne. Zatem różniły się nie tylko budową, ale również sposobem prezentacji, a przez to miały odmienne cele edukacyjne.
Wady i zalety flashcards
Flashcards, które są używane w Japonii, Singapurze czy Chinach są niewielkie. Z jednej strony zawierają ilustrację, a z drugiej niewielką nazwę, którą osoba prezentująca może odczytać. Ich celem jest zapoznanie dziecka z ogromną ilością pojęć. Taka edukacja jest jednak krytykowana jako odległa od współczesnych ideałów – edukacji nastawionej na budowanie kreatywnego, twórczego człowieka.
Karty edukacyjne stosowane przez Glenna Domana również zawierały ilustrację, ale z drugiej strony było wiele informacji. Były one przeznaczone do wielokrotnego prezentowania, co miało ułatwić dzieciom zapamiętywanie. Tempo prezentacji było podporządkowane temu celowi, choć dla dzieci zdrowych było zbyt wolne. Wywoływało ich zniechęcenie. Tymczasem nowe badania pokazują, że wspomniany sposób prezentacji blokuje naturalne zdolności małego dziecka.
Mimo to flashcards mogą być użyteczne. Zależy to od ich budowy, sposobu prezentacji, ale przede wszystkim przyjętej metody nauczania. Bazując na najnowszych badaniach naukowych i kilkunastu latach pracy z dziećmi, opracowałam metodę, która wszechstronnie rozwija inteligencję dziecka.
Stosując karty edukacyjne, rodzice stymulują rozwój wzroku, słuchu i mowy. Rozwijają kreatywność, wyobraźnię i pamięć fotograficzną. Odpowiednio skonstruowane prezentacje i ich harmonogram mają także rozbudzać ciekawość dziecka, dzięki czemu nauka jest dla dziecka bardzo interesująca.
Karty mogą służyć także do zabaw edukacyjnych. Powinny mieć wtedy inny format. Bywa, że analogicznych kart używamy do rozwoju kreatywności i wyobraźni lub inicjowania ćwiczeń ruchowych. Wtedy rezygnujemy z szybkiego tempa prezentacji.
Polecane Artykuły
Flashcartds do stymulacji wzroku
Czarno-białe, kontrastowe karty służą do stymulacji wzroku. U niemowląt pozwalają na rozwój pierwszej kluczowej umiejętności. Tymczasem takich kluczowych umiejętności w zakresie rozwoju wzroku jest 7. Sylwetki i tropy zwierząt domowych i dzikich pozwalają osiągnąć także czwartą umiejętność – rozróżnianie elementów podobnych, ale nie jednakowych. Umiejętność ta powinna być kształtowana w wieku 12-18 miesięcy. Prezentując flashcards możemy też rozszerzać wiedzę przedszkolaków i bawić się z nimi dopasowując nazwy do sylwetek i tropów zwierząt.
Polecane produkty
Flashcards do nauki czytania
Wczesna nauka czytania dla małych dzieci w wieku od urodzenia do 7 roku życia bazuje na kartach z wyrazami i zdaniami. Pokazuje się je dziecku szybko i krótko, a więc śmiało można je zaliczyć do flashcards.
Stymulacja wzroku
Takie karty można traktować jak karty do stymulacji wzroku, podobnie jak kontrastowe czarno-białe karty z sylwetkami i tropami zwierząt. Karty z wyrazami zawierają bowiem kolorowy kształt. Zatem stymulują wzrok, a w szczególności drugą kluczową umiejętność, która rozwija się począwszy od wieku 2-4 tygodnie.
Rozwój potencjału intelektualnego
Flashcards do nauki czytania są często traktowane jako karty do zabawy, przez co rodzice i nauczyciele nie zwracają uwagi na sposób i harmonogram ich prezentacji, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. To dlatego, że często rodzice nie mają świadomości jakimi zdolnościami dysponuje dziecko, ani jak te zdolności rozwijać.
Takie zabawowe prezentacje wzmacniają na przykład pamięć wymagającą wielokrotnych powtórzeń, charakterystyczną dla sposobu funkcjonowania dorosłych. Niestety osłabiają pamięć fotograficzną, charakterystyczną dla dzieci. Podobnie dzieje się z innymi naturalnymi zdolnościami. Zamiast je wzmacniać, niechcący je osłabiamy.
Niechcący niszczymy nie tylko edukacyjny potencjał kart, ale i potencjał intelektualny dziecka. Odpowiedni harmonogram prezentacji rozwija bowiem myślenie operacyjne, kreatywność, wyobraźnię, a więc szeroko pojętą inteligencję. Wszystko zależy od przyjętej metody. Dlatego warto zacząć przygodę z flashcards od szkolenia dla rodziców.
Polecane szkolenie
Polecane produkty
Flashcards do mnożenia inteligencji
Flashcards do pomnażania inteligencji noszą nazwę “Bity inteligencji”. Z jednej strony zawierają piękne, duże, kolorowe ilustracje przykuwające uwagę dziecka. Z drugiej strony zawierają ogrom przydatnych i ciekawych informacji.
Polecane produkty
Flashcards do nauki matematyki
W metodzie Cudowne Dziecko, we wczesnej nauce matematyki używane są dwa rodzaje flashcards. Jedne mają na celu ćwiczenie naturalnych zdolności matematycznych, które są charakterystyczne dla każdego małego dziecka od urodzenia. Drugie karty przekazują wiedzę i pozwalają na rozwój myślenia operacyjnego. Oba rodzaje kart zawarte są w programie komputerowym do nauki matematyki dla dzieci od urodzenia do 13 roku życia.
Mimo iż matematyka kojarzona jest z logiką, żadne z kart stosowanych w metodzie Cudowne Dziecko nie rozwijają logiki. Rozwijają zdolności matematyczne, pomnażają wiedzę, ćwiczą myślenie operacyjne, pamięć fotograficzną, wyobraźnię i kreatywność. Okazuje się bowiem, że ćwiczenie logiki we wczesnym dzieciństwie nie tylko nie pomaga w nauce matematyki, ale dodatkowo osłabia naturalne zdolności małego dziecka.
Polecane produkty
Program komputerowy "Cudowna matematyka"
Flashcards do rozwoju kreatywności
Do rozwoju kreatywności w metodzie Cudowne Dziecko stosujemy m.in. Bity kreatywności. Mają one podobną budowę do kart typu flashcards. Ich celem jest rozwój kreatywności i wyobraźni dziecka, choć mogą być stosowane jako gra towarzyska lub narzędzie do testowania kreatywności dzieci, młodzieży i dorosłych.
Polecane produkty