tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

Lena – spektakularne zwycięstwo

Project 4 of 13

W wieku 10 lat czytała 1595 wyrazów na minutę i zdała egzamin z angielskiego Cambridge First Certificate. Piękna, zdrowa nastolatka, ale zaczęło się tak …

Krótko po urodzeniu stwierdzono u Leny problemy neurologiczne na tyle poważne, iż sądzono, że Lena nie będzie w przyszłości ani samodzielnie chodzić, ani nawet siedzieć. Bardzo intensywna rehabilitacja ruchowa nie przynosiła poprawy. Po wdrożeniu programu ćwiczeń ruchowych i manualnych metody Cudowne Dziecko dziewczynka nauczyła się pełzać i raczkować prawidłowym ruchem naprzemiennym, a mając rok nauczyła się chodzić.

W tym czasie stwierdzono u niej nieprawidłową zbieżność gałek ocznych. Przez kolejny rok lekarze nie potrafili podać przyczyny, ani poprawić stanu dziecka. W wieku dwóch lat rodzice rozpoczęli naukę czytania metodą Cudowne Dziecko, która stymuluje rozwój wzroku, słuchu i mowy. Poprawne ustawienie gałek ocznych nastąpiło w 2-3 tygodnie od rozpoczęcia nauki czytania. Od tego czasu dziecko nie wykazywało żadnych oznak nieprawidłowego rozwoju: chodziło, biegało, jeździło na rowerze. W wieku trzech lat Lena poprawnie mówiła pełnymi zdaniami, w wieku czterech czytała dowolne teksty książek dla dzieci, a mając pięć lat przeczytała Akademię Pana Kleksa (lekturę klasy czwartej), a dopiero wtedy poszła na przedstawienie Józefowicza o tym samym tytule. Dziewczynka sama czytała sobie książki przed snem, zarówno bajki, jak i książki popularnonaukowe.

Lena najchętniej czytała książki o koniach, w tym również encyklopedię koni. Konie stały się jej pasją – cotygodniowe jazdy konne z instruktorem sprawiły, że dziewczynka lepiej skakała przez przeszkody i galopowała niż rodzice. Uwielbiała też pływanie i taniec towarzyski, ale miała wiele zainteresowań, była pogodna, ciekawa świata i uwielbiała się uczyć. Rozwiązując w wieku pięciu lat zadania z podręcznika do matematyki do klasy III sądziła, że jest to książka z zagadkami.

Mając cztery lata i jedenaście miesięcy czytała z prędkością 33 wyrazów na minutę, miesiąc później z prędkością 45 wyrazów na minutę. Mając 9 lat przeczytała powieść Tajemniczy ogród w 40 minut, czytając z pełnym zrozumieniem cztery i pół strony na minutę czyli 1595 wyrazów na minutę.

Naukę czytania w języku angielskim Lena zaczynała w wieku 6 lat, ale w wieku 10  lat czytała w języku angielskim dużo płynniej niż po polsku, dzięki czemu z zainteresowaniem przeczytała w oryginale powieść Tolkiena Hobbit. W wieku 10 lat zdała egzamin Cambridge First Certificate, jako najmłodsza uczestniczka.

 

Ocena psychologiczna 5-letniej Leny

 

 

Menu