Jedna z moich klientek, matka 18-miesięcznego dziecka przyznała, że jej dziecko zna już litery. Nauczyła je w niecałe dwa tygodnie. Początkowo była z siebie bardzo dumna. Dziecko wskazywało prawidłową literę wśród wielu, gdy je o to pytała. Umiało też samo nazwać właściwą literę, gdy ona wskazała.
Z radością chwaliła się tym osiągnięciem przed rodziną i znajomymi. Niestety każdy nazywał daną literę inaczej. O ile matka głosowała, to mąż dodawał do każdej spolgloski ‘y’, a babcia dziecka nadawała literki ich nazwy, czyli matka wskazując za Z mówiła głoski Z,mąż wymawia ZY, a babcia ZET. Dodatkowo babcia dodawała zazwyczaj ZET JAK ZEBRA. Więc dziecko za każdym razem wołał inaczej.
Sprawa się skomplikowana, kiedy dziecko dostało literki,którymi bawiło się w kąpieli. Matka widząc, że dziecko trzyma w rękach ‘d’ nazywała literę, a wtedy dziecko obracało ją w dłoniach i powtarzało podany przez matkę dźwięk. Mówiło więc ‘d’ ale patrzyło na ‘p’ – bo po obroceniu litera ‘d’ stała się ‘p’.
Kiedyś takie historie słyszałam od rodziców dzieci cztero- lub pięcioletnich. 15 lat temu żadne małe dziecko poniżej 3 roku życia nie znało liter. Dziś litery znają dzieci roczne. Wtedy ciśnie mi się na usta jedno pytanie PO CO?
O ile jestem propagator wczesnej edukacji, to ta droga nigdzie nie prowadzi. Czy spodziewamy się, że dziecko złoży wyrazy z głosek i nauczy się czytać? Raczej nie.
Moja klientka przyznała, że cieszyło ją, że dziecko tak szybko przuswoiło litery. Nie myślała, co dalej. A dalej nic. Bo umiejętność analizy i syntezy dźwiękowej, która jest niezbędna, aby złożyć wyraz z głosek, rozwinie się około 6 roku życia.
Co więc możemy zrobić, skoro dziecko tak szybko uczy się nowych rzeczy i to nas tak cieszy?
Możemy uczyć czytać od razu całe wyrazy. Możemy przedstawić dziecku dowolne fakty. A jeśli fakty te będą ze sobą powiązane, to jest szansa na rozwój myślenia operacyjnego.
Jeśli zaczniemy naukę czytania od całych wyrazów i zdań, to na tej podstawie dziecko odszyfruje kod liter – odgadnie która litera oznacza który dźwięk. Dzięki temu będzie bardzo kreatywne.
A co zrobić jeśli już nauczyliśmy dziecko liter? Jak już wiemy, ta droga do nikąd nas nie zaprowadziła. Dlatego warto zacząć naukę od początku, z tą różnicą, że teraz nauczymy wyrazów i zdań. Już po tygodniu dziecko odkryje przyjemność czytania książki. Jeśli chciałbyś nauczyć małe dziecko czytać 9 książek w 9 tygodni, zamów zestaw książek, gier i kart do nauki czytania CZYTANIE DLA ROZWOJU.