tel. 22 292 31 42; kom. 501 184 420instytut@cudownedziecko.plpn-pt 8-17

 

Kalendarz rozwoju

od urodzenia do 6 roku życia

Sprawdź, czy Twoje dziecko nie jest opóźnione.

Poznaj zagrożenia dla kluczowych umiejętności.

Rozwiń mózg i pomnóż inteligencję od urodzenia.

Jeśli szukasz krótkiej odpowiedzi na jedno pytanie, nie czytaj tej strony, tylko przejdź szybko na dół tej strony, aby kliknąć link odpowiedni do wieku twojej pociechy.

Kalendarz rozwoju dziecka od urodzenia do 6 roku życia, który znajduje się na dole tej strony, pozwoli ci ustalić poziom inteligencji. Sprawdzisz, czy twoje dziecko rozwija się optymalnie i czy nie jest opóźnione.

Jeśli chcesz szybko wydać pieniądze, to kup książkę o najnowszych odkryciach naukowych wykorzystanych do rozwoju inteligencji i naturalnych zdolności dziecka.

Jeśli jednak zależy Ci na przyszłości Twojego dziecka, chcesz skutecznie realizować zamierzony cel, to spełnię Twoje oczekiwania i już wkrótce uświadomisz sobie, jak cennego odkrycia właśnie dokonałeś.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne zgłębianie przestworzy internetu, spotkajmy się w ramach cyklu Uniwersytet Rodziców (na spotkaniu grupowym w Warszawie lub indywidualnym online). Będziesz zaskoczony, jak znacząco można usprawnić funkcjonowanie mózgu i jak wiele osiągnąć dzięki nowym technikom pracy umysłowej.

Rozwój dziecka

Rozwój dziecka jest stale zmieniającym się procesem. Można go zarówno przyspieszyć, jak i opóźnić. Okres pierwszych sześciu lat życia ma zasadnicze znaczenie dla całej przyszłości. W tym czasie kształtuje się człowiek w sensie neurologicznym.

Do 6 roku życia mózg jest na tyle plastyczny, że można zapobiec dysfunkcjom i rozwinąć naturalne zdolności, które posiada każdy maluch. Im młodszy jest człowiek, tym lepiej możemy kształtować potencjał jego mózgu.

Czy wiesz, że Twoja pociecha ma potencjał aby wybić się ponad przeciętność? Tymczasem …

w pierwszym roku życia dzieje się więcej w rozwoju dziecka, niż prze kolejne pięć lat życia (kształtują się cztery z siedmiu poziomów funkcjonalnych mózgu). Choć dbamy o bezpieczeństwo i wygodę maleństwa, w tym okresie najpoważniej krzywdzimy je neurologicznie, zamiast wykorzystać ten potencjał.

Ale nawet jeśli przegapiłeś ten czas, a Twoje dziecko jest dużo starsze, mam  dla Ciebie dobrą wiadomość:

W piątym roku życia – ostatnim roku największej plastyczności – w mózgu dzieje się więcej niż od wieku 6 lat do końca życia. Dlatego nie zwlekaj i już dziś sprawdź, jakie obszary niechcący zaniedbałeś, aby szybko to naprawić. 

Pełzanie – dlaczego jest ważne dla dalszego rozwoju dziecka?

Czy wiesz, że dynamiczne pełzanie ruchem naprzemiennym na dystansie 50 metrów jest kluczową umiejętnością (świadczy o rozwoju dwóch z siedmiu poziomów funkcjonalnych mózgu). Jeśli Twoja pociecha osiągnęła to w wieku 2 i pół miesiąca, to świadczy o prawidłowym rozwoju neurologicznym.

Taki cel mogą zrealizować tylko te niemowlęta, które mając miesiąc przemieszczały się na dystansie 90 centymetrów.

Jeśli podczas ciąży mało się poruszałaś lub poród odbył się przez cesarskie cięcie, albo Twoje maleństwo ulewa lub ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, to osiągnięcie kluczowych umiejętności opisanych w poniższym kalendarzu, będzie trudne. Jeśli używasz w łóżeczku klina lub innych gadżetów, jeśli zauważasz jakąkolwiek asymetrię ciała, a maluszek niechętnie leży na brzuszku, to musisz mu pomóc. Bez Twojej pomocy nie będzie możliwy prawidłowy rozwój dziecka.

Dzięki Tobie niemowlę może nauczyć się prawidłowego pełzania nawet w wieku 4 tygodni, a raczkowania w wieku 4 miesięcy – i to na dystansie 400 metrów dziennie. Będzie to świadczyło o rozwoju trzech z siedmiu poziomów funkcjonalnych mózgu.

Nawet jeśli Twoje dziecko nie pełzało, możesz zapobiec negatywnym skutkom do 6 roku życia.

Siedzenie – dlaczego nie jest ważne dla dalszego rozwoju dziecka?

Tymczasem samodzielne siedzenie nie tylko nie zalicza się do kluczowych umiejętności, ale nawet może blokować inne kluczowe umiejętności. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, dalej dowiesz się więcej o mózgu Twojego maleństwa – od urodzenia do 6 roku życia.

Tej unikalnej wiedzy nie znajdziesz w czasopismach dla rodziców ani na portalach parentingowych, które są podporządkowane kampaniom marketingowym gadżetów dla najmłodszych. Czy wiesz, że maty edukacyjne blokują zdobycie kluczowych umiejętności? Czy zdajesz sobie sprawę, że żadna zabawka dla niemowlęcia nie jest dostosowana do jego neurologicznego rozwoju, a jedynie zawiera informacje o tym, że jest bezpieczna w określonym wieku.

Jeśli wiedza o mózgu Twojego maluszka nie jest dla Ciebie łatwa, albo nie masz czasu na wnikliwe czytanie tej strony, to przyjdź na „Cudowny start – rozwój w pierwszym roku życia” i kolejne siedem.

 

Rodzice małych dzieci – absolwenci tych warsztatów – naliczyli ponad 30 gadżetów, które blokują rozwój dziecka od urodzenia. Niestety wszyscy ich używamy – nieświadomie.

Aż 30 gadżetów do pielęgnacji i opieki nad maluszkiem, które wszyscy używamy, blokuje rozwój.

Zanim skupisz swoją uwagę na umiejętnościach, które dotychczas powinno zdobyć dziecko, poznaj kilka faktów, które lepiej pozwolą zrozumieć dalsze informacje.

Rozwój wzroku, słuchu, mowy, dotyku, motoryki dużej i małej

Od czego zależy poziom inteligencji?

Dojrzewający mózg potrafi wykonać coraz bardziej precyzyjne i skomplikowane czynności, które wymagają coraz lepszych połączeń nerwowych.

Rozwój mózgu nie postępuje automatycznie jak pory roku. Uzależniony jest od bodźców, które do niego docierają.

Rozwój dziecka możesz opóźnić, jak i przyspieszyć. Im więcej właściwych bodźców i im korzystniejsze otoczenie, tym szybszy rozwój neurologiczny.

Dlatego jedni rozwijają się szybciej i są spostrzegani jako inteligentni, a inni wolniej. Poniżej znajdziesz informacje, które pozwolą Ci samodzielnie ocenić poziom inteligencji.

Umiejętności obserwować będziemy w 6 obszarach: wzrok, słuch, mowa, dotyk, ruch, rozwój manualny.

 

Jak bawić się z noworodkiem

Noworodek wydaje nam się bezbronny i zupełnie nieprzygotowany do życia. Inne ssaki potrzebują dnia, a czasem kilku godzin, aby ich potomstwo zaczęło chodzić, podczas gdy człowiek potrzebuje na to roku.

To nie przekleństwo, ale błogosławieństwo.

Mózg noworodka jest z jednej strony niedojrzały, ale z drugiej bardzo plastyczny – gotowy nauczyć się nawet tych umiejętności, do których nie zdążył się przystosować w drodze ewolucji, a które wynikają z naszej kultury i cywilizacji.

Na przykład mózg nie jest ewolucyjnie przygotowany do czytania. Nie ma komórek nerwowych, które odpowiadają za czytanie. Tymczasem może do tego celu wykorzystać inne, wolne neurony. Dziecko może się tego nauczyć, bo jego mózg jest niezwykle plastyczny.

Tymczasem każde dziecko rodzi się ze zdolnościami matematycznymi, językowymi i słuchem absolutnym.

Dr Aneta Czerska opracowała nowoczesną metodę o sprawdzonych rezultatach (przebadaną naukowo w trakcie 10 lat badań), idealną dla rozwoju dzieci od urodzenia.

Plastyczność mózgu

Przez pierwszych 6 lat życia mózg jest najbardziej plastyczny. Można wtedy zapobiec dysfunkcjom takim jak dysleksja.

W tym czasie dojrzewa kolejno 7 poziomów funkcjonalnych mózgu.

Kliknij, aby powiększyć.

Rozwój w pierwszym roku 

W pierwszym roku życia kształtują się pierwsze cztery poziomy funkcjonalne mózgu. Pozostałe trzy poziomy kształtują się w ciągu pozostałych 5 lat.

To pokazuje, jak dynamicznie rozwija się mózg w pierwszym roku życia.

Choć nie jest to wiedza powszechna, w pierwszym roku życia możesz zrobić dla dziecka więcej niż w ciągu kolejnych lat.

Dysleksja a inteligencja

Wiele naturalnych zdolności, jak słuch absolutny, zdolności językowe czy matematyczne zaczynają wygasać około 3-4 roku, jeśli nie są rozwijane.

Ale nawet w wieku 5-6 lat można je odzyskać. Do 6 roku życia można też zapobiec dysfunkcjom rozwojowym takim jak dysleksja.

Nauczyciele obserwują, że aż 60% dzieci ma kłopoty z nauką, a w dużych miastach wskaźnik dysleksji osiąga 50%.

6 poziomów rozwoju

Na każdym poziomie funkcjonalnym omówimy 6 umiejętności we wspomnianych obszarach: wzrok, słuch, mowa, dotyk, ruch i sprawność manualna.

Poniższy kalendarz pozwoli Ci ocenić tempo i wykryć rozbieżności.

Mózg kształtuje się od struktur położonych u podstawy do struktur położonych wyżej. Dlatego schemat obok należy czytać od dołu.

Kliknij na rysunek, aby powiększyć.

Jak ocenić tempo rozwoju i wykryć rozbieżności?

Wraz z wiekiem nasza pociecha osiąga coraz to nowe umiejętności: raczkowanie, chodzenie, mówienie, współpraca dwóch rąk… i wiele innych. Jedne z nich są kluczowe i świadczą o prawidłowym rozwoju, a inne nie mają większego znaczenia. Wiek w jakim zdobywane są kluczowe umiejętności świadczy o tempie i poprawności rozwoju.

Jeśli Twoje dziecko nie osiągnęło w wymaganym czasie wyszczególnionych poniżej umiejętności, to oznaczać może problemy neurologiczne. Jeśli jednak maleństwo jest w pełni zdrowe, to znaczy, że nieświadomie blokujesz jego rozwój i utrudniasz mu zdobycie tych umiejętności.

Uniwersytet Rodziców

To bardzo dobrze, że czytasz tę stronę, ponieważ pozwoli Ci to w porę zapobiec nieprawidłowościom.

Nie pozwól, aby Twój brak wiedzy na temat potrzeb w pierwszym roku życia, spowodował opóźniony rozwój dziecka.

Dołącz do rodziców, którzy są absolwentami Uniwersytetu Rodziców i którzy wiedzą jak wspierać i ułatwiać osiągnięcie poszczególnych umiejętności, dlatego często ich pociechy osiągają je w czasie dwa razy szybszym.

Wystarczy mniej niż 5 dni, abyś był ekspertem w zakresie rozwoju i wychowania dziecka. Ze zdobytej wiedzy będziesz korzystać latami, a dodatkowo zmieni się jakość twojego życia i spojrzenie na małego człowieka.

Pamiętaj, że sama wiedza nie wystarczy – trzeba ją jeszcze wesprzeć umiejętnościami. Spróbuj osiągnąć wyznaczone cele, jeszcze zanim spotkamy się na naszych wspólnych pierwszych zajęciach.

. 

 

Przeczytaj, jakie umiejętności powinno osiągnąć twoje dziecko.

Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 6 lat życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia

I poziom rozwoju neurologicznego – rdzeń przedłużony i kręgowy

Drugi i trzeci miesiąc życia

II poziom rozwoju neurologicznego – most

4 – 7 miesiąc życia

III poziom rozwoju neurologicznego – śródmózgowie

8 – 12 miesiąc życia

IV poziom rozwoju neurologicznego – początkowy poziom korowy

13 – 18 miesiąc życia

V poziom rozwoju neurologicznego – wczesny poziom korowy

Od 1,5 roku do 3 lat

VI poziom rozwoju neurologicznego – pierwotny poziom korowy

 W wieku 3- 6 lat

VII poziom rozwoju neurologicznego – pierwotny poziom korowy

Jeśli chcesz zacząć prawidłowo dbać o maleństwo  i przestać blokować postępy Twojej pociechy, Już teraz zapisz się, aby zdobyć niezbędne przygotowanie.

 

Już na pierwszych wybranych zajęciach poznasz i zrozumiesz poniższy profil. Po ukończeniu wszystkich będziesz w stanie ocenić poziom swojego maleństwa, znaleźć słabe obszary i kreować zabawy, które je rozwiną – co zapobiegnie dysfunkcjom.

 

Jeśli chcesz wychować zdrowe neurologicznie, zdolne i kreatywne dziecko, wolne od dysfunkcji, zaburzeń i problemów neurologicznych, pomożemy Ci dobrać mix istotnych elementów, które to zapewnią.

Koniec z nudą

Rodzice uwielbiają seminaria dr Czerskiej, bo to wspaniały sposób spędzenia czasu, a przy tym w pożytecznym celu – dla dobra maluszka. Każde spotkanie jest inne, pełne zaskakujących informacji, zabaw, ćwiczeń.

Dzieci uwielbiają, kiedy ich rodzice wracają  od dr Czerskiej, bo ich życie i czas spędzony z rodzicem staje się fascynujący.

      

 

 Sprawdź, kim jest autorka metody?

 

Aby umówić się na spotkanie napisz: instytut@cudownedziecko.pl lub zadzwoń: 501 184 420.

Zapisz się na już teraz. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Osoby, które nie mogą przyjechać na zajęcia grupowe, mogą odbyć indywidualne spotkanie online. Pamiętaj jednak, że jest to forma zastępcza i nie zapewnia tak gruntownego przygotowania jak jednodniowe zajęcia grupowe.

 

 

 

Menu